Ferromanganprisrapport, 26 oktober 2026: Ferromangankurser håller sig stadigt i varje klass

Oct 26, 2026

Lämna ett meddelande

Ferromanganprisrapport, 26 oktober 2026: Ferromangankurser håller sig stadigt i varje klass

 

Ferromanganpriserna var oförändrade i varje klass och varje citerande region i bedömningen den 26 oktober 2026. Ferromangan med hög kolhalt, masugn, medium och låg kolhalt höll alla sina tidigare nivåer, och ändringskolumnen visar ingen rörelse på någon linje i tabellen. För köpare är det praktiska budskapet att detta är en platt, fullt noterad marknad, och att kvalitetsval, fosforgruppering och fraktavstånd, snarare än den dagliga prisriktningen, är det som avgör kostnaden för ett ton.

Aktuellt ferromanganpris

Tabellerna nedan återger bedömningen den 26 oktober 2026 rad för rad, först efter betyg och sedan efter region. Högkolhaltiga kvaliteter anges per producerande eller handelsregion. Medelkolhaltiga och lågkolhaltiga kvaliteter anges per region och, där källan särskiljer dem, per fosforgrupp.

Tabell 1. Ferromangan FeMn65C7.0 - med hög kolhalt Pris per region

CNY/mt, fritt fabrik, kontanter, inklusive skatt. Endast för referens.

Område Fosfor Pris (CNY/mt) Ändra
Guangxi P<0.2 5,000–5,050 --
Shanxi P<0.2 5,250–5,300 --
Inre Mongoliet P<0.2 5,100 --
Jiangsu P<0.2 5,400–5,500 --
Shandong P<0.2 5,250–5,300 --
Shanghai P<0.2 5,400–5,500 --
Tianjin P<0.2 5,400–5,500 --
low carbon ferro manganese

Tabell 2. Ferromangan FeMn75C7.0 - med hög kolhalt Pris per region

CNY/mt, fritt fabrik, kontanter, inklusive skatt. Endast för referens.

Område Fosfor Pris (CNY/mt) Ändra
Yunnan P<0.2 5,800–5,850 --
Guangxi P<0.25 5,750–5,850 --
Inre Mongoliet P<0.25 5,600 --
Zhejiang P<0.25 and P<0.15 both quoted 6,000–6,100 --
Shanghai P<0.25 6,000–6,100 --

Tabell 3. Masugnsferromangan FeMn65C7.0 - Nationell notering

CNY/mt, fritt fabrik, kontanter, inklusive skatt. Endast för referens.

Produkt Rutt Pris (CNY/mt) Ändra
Masugnsferromangan FeMn65C7.0 Masugn 5,350 --

Källtabellen kopplar inte en region till denna linje, så den presenteras här som en nationell offert för masugnsrutten snarare än som ett regionalt pris.

Tabell 4. Medium-Carbon Ferromanganese FeMn75C2.0 - Pris per region och fosforgrupp

CNY/mt, fritt fabrik, kontanter, inklusive skatt. Endast för referens.

Område Fosfor Pris (CNY/mt) Ändra
Guizhou P<0.25 7,600–7,700 --
Guangxi P<0.25 7,800–7,900 --
Hunan P<0.25 7,700–7,800 --
Henan P<0.25 7,600–7,700 --
Inre Mongoliet P<0.25 7,700–7,800 --
Zhejiang P<0.2 7,900–8,000 --

Tabell 5. Lågkolhaltig ferromangan FeMn80C0.7 och FeMn80C0.4 - Pris per region och fosforgrupp

CNY/mt, fritt fabrik, kontanter, inklusive skatt. Endast för referens.

Kvalitet Fosforgrupp Område Pris (CNY/mt) Ändra
FeMn80C0.7 Grupp 2 Guizhou 9,600–9,700 --
FeMn80C0.7 Grupp 2 Hunan 9,600–9,700 --
FeMn80C0.7 Grupp 2 Shanxi 9,600–9,700 --
FeMn80C0.7 Grupp 1 Guizhou 9,700–9,800 --
FeMn80C0.4 Grupp 2 Hunan 9,900–10,000 --
FeMn80C0.4 Grupp 1 Hunan 10,000–10,100 --
FeMn80C0.4 Grupp 1 Henan 10,000–10,100 --

Notera.Alla siffror är i CNY per ton, fritt fabrik, kontanter, inklusive skatt, och är endast för referens. En ändring markerad med "--" betyder att offerten är oförändrad från föregående bedömning. Fosforgrupper följer källkonventionen: grupp 1 är det snävare fosforintervallet för en viss klass och grupp 2 standardsortimentet, varför en kvalitet kan ha två separata priser. För FeMn65C7.0 listar källtabellen inga citat för Sichuan, Guizhou, Henan eller Liaoning, så inga siffror visas för dessa regioner här.

Ferromangan Pristrend jämfört med föregående

Utvärderingen den 26 oktober 2026 rapporterar ingen förändring på någon enskild rad: varje citat i varje tabell ovan har samma "--"-markör. FeMn65C7.0 med hög koldioxidhalt är oförändrad i var och en av sina sju citeringsregioner, från Guangxi på 5 000–5 050 genom Inre Mongoliet på 5 100 till bandet 5 400–5 500 som citeras i Jiangsu, Shanghai och Tianjin. FeMn75C7.0 med hög kolhalt är likaledes oförändrad över Yunnan, Guangxi, Inre Mongoliet, Zhejiang och Shanghai, och masugnslinjen FeMn65C7.0 är oförändrad på 5 350. De medelkolhaltiga FeMn75C2.0-linjerna i Guizhou, Guangxi, Hunan, Henan, Inre Mongoliet och Zhejiang är alla stabila, och så är alla lågkolhaltiga linjer för FeMn80C0.7 och FeMn80C0.4 över Guizhou, Hunan, Shanxi och Henan.

Vad det betyder i praktiken är en marknad utan tryck uppåt eller nedåt synligt i de bedömda citaterna denna fråga. Eftersom förändringskolumnen är platt överallt, har köpare ingen grund i den här tabellen för att läsa en kortsiktig riktningssignal, och säljare har ingen grund för att göra anspråk på en. Den användbara jämförelsen denna vecka är horisontell snarare än vertikal: klyftan mellan den billigaste och den käraste regionen för samma klass, och klyftan mellan angränsande kvaliteter, som båda är oförändrade men fortfarande stora.

Betyg och marknadssammanhang

Ferromangan är arbetshästens mangantillsats för ståltillverkning, och kvaliteterna i denna tabell sitter på fyra distinkta punkter på kolskalan. Ferromangan med hög kolhalt, angivna som FeMn65C7.0 och FeMn75C7.0, innehåller ungefär sju procent kol som kodats i klassbeteckningen och är volymprodukten som används för deoxidation och manganlegering i vanligt stål. Masugns FeMn65C7.0 är samma kolhalt som produceras genom masugnsvägen, citerad som en enda nationell siffra snarare än region för region. Medelkolhaltig FeMn75C2.0 ligger på två procent kol, som används där stålsorten behöver mangan utan kolbelastningen från produkten med hög kolhalt. Lågkolhaltiga FeMn80C0.7 och FeMn80C0.4, med 0,7 respektive 0,4 procent kol, ligger högst upp på prisstegen.

Fosfor är den andra axeln som formar denna marknad. Inom en klass kräver en snävare fosforgräns ett högre pris, vilket syns i lågkolhaltstabellen: FeMn80C0.7 i grupp 1 är noterat på en högre nivå än samma kvalitet i grupp 2 i samma region, och FeMn80C0.4 i grupp 1 är noterat ovanför FeMn80C0.7C mönster i grupp FeMn80C0.7C samma FeMn80C0.7C-grupp. över regioner: P<0.2 quotation in Zhejiang sits at 7,900–8,000, above the P<0.25 quotations elsewhere in the table. Buyers who need a tight phosphorus specification should therefore expect to pay for it within whichever grade they choose, and should compare like with like when they compare regions.

Regional utbudsstruktur förklarar resten av spridningen. FeMn65C7.0-tabellen täcker sju distinkta noteringsplatser, och skillnaden mellan den lägsta linjen, Guangxi på 5 000–5 050, och det högsta bandet, 5 400–5 500 i Jiangsu, Shanghai och Tianjin, är en enkel geografisk klyfta mellan en sydlig produktionsbas och en handelsbas i öster. Inre Mongoliet och Shanxi och Shandong samlas i mitten på 5 100 respektive 5 250–5 300. FeMn75C7.0-tabellen visar samma geografi på en högre kol-mangannivå: Inre Mongoliet är den lägsta linjen på 5 600, Yunnan och Guangxi ligger på 5 750–5 850 och Zhejiang och Shanghai toppar tabellen med 6 000–6 100. Medelkolhaltig FeMn75C2.0 är noterad på sex platser, med Guizhou och Henan i den nedre delen av P<0.25 range at 7,600–7,700 and Guangxi and Zhejiang at the top. Low-carbon supply in the assessed table is concentrated: FeMn80C0.7 is quoted from Guizhou, Hunan and Shanxi, and FeMn80C0.4 from Hunan and Henan only.

För en fullständig produktspecifikation för var och en av dessa kvaliteter, seferromangan med hög kolhaltsida, denferromangan med medelhög kolsidan ochferromangan med låg kolhaltsida; köpare som också behöver kombinationen mangan och kisel kan granskakiselmangan.

High-Carbon vs Medium-Carbon vs Low-Carbon Ferromanganese

De tre familjerna är inte utbytbara, och tabellen 26 oktober 2026 gör priskonsekvensen av det tydlig. Jämförelsen nedan använder endast betyg och citat i denna bedömning.

Dimensionera Ferromangan med hög kolhalt Mellankolhaltig ferromangan Lågkolhaltig ferromangan
Kolinnehåll (per klasskod) C7,0, cirka sju procent kol C2,0, två procent kol C0,7 och C0,4, under en procent kol
Betyg citerade denna fråga FeMn65C7.0, FeMn75C7.0 FeMn75C2.0 FeMn80C0.7, FeMn80C0.4
Manganinnehåll (per klasskod) 65 procent och 75 procent 75 procent 80 procent
Fosforgruppering citerad P<0.2 (FeMn65C7.0); P<0.2, P<0.25 and P<0.15 (FeMn75C7.0) P<0.25 by region; P<0.2 in Zhejiang Grupp 1 och grupp 2, citerade separat
Prisklass detta nummer (CNY/mt) 5 000–6 100, plus 5 350 för masugnslinjen 7,600–8,000 9,600–10,100
Antal citerande regioner denna fråga Sju för FeMn65C7.0, fem för FeMn75C7.0 Sex Fyra region- och årskurskombinationer
Typiskt applikationsfokus Bulk deoxidation av stål och manganlegering Stålkvaliteter som behöver mangan med hårdare kolkontroll Lågkolhaltiga och specialstålsorter, där kolupptagningen måste minimeras

Separationen mellan familjerna är det enskilt viktigaste faktumet i tabellen. De tre intervallen överlappar inte alls: högkolhaltiga toppar vid 6 100 medan mediumkolhalter börjar vid 7 600, och medelkolhaltiga toppar vid 8 000 medan lågkolhalter börjar vid 9 600. Masugnslinjen är den lägsta enskilda siffran i hela bedömningen på 5 350. Inom högkolhaltigt ökar övergången från FeMn65C7.0 till FeMn75C7.0 både manganhalten och priset, med FeMn75C7.0-intervallet från 5 600 till 6 100 mot 5 000 till 5 500 för FeMn65C7,0.

Vad köpare bör kontrollera innan de beställer ferromangan

En platt priskolumn gör inte en beställning enkel, eftersom större delen av risken i ett ferromanganköp ligger utanför prisgränsen. Checklistan nedan följer själva tabellens struktur.

  • Betyg och kolnivå.Bekräfta den exakta graderingskoden, till exempel FeMn65C7.0 eller FeMn80C0.4, och kolintervallet det innebär. En specifikation som bara nämner "ferromangan" ger leverantören frihet att citera vilken punkt som helst på stegen från 5 000 till 10 100.
  • Fosforgräns och grupp.Ange fosforgränsen explicit, P<0.2 or P<0.25 for high and medium carbon, and group 1 or group 2 for low carbon. Because one grade can carry two prices depending on group, an unstated phosphorus requirement is an unpriced requirement.
  • Prisbas.Fastställ om en offert är fritt fabrik, kontanter och skatt ingår, eftersom varje rad i denna tabell är eller levereras. Gapet mellan prissättning fritt fabrik och levererat är separat från och ofta större än det regionala gapet i tabellen.
  • Region och logistik.Matcha offertområdet med leveransstället. Samma FeMn65C7.0-klass anges till 5 000–5 050 i Guangxi och 5 400–5 500 i Jiangsu, Shanghai och Tianjin, så frakt, transittid och hamn- eller lagerhantering hör alla till jämförelsen mellan landade kostnader.
  • Kvantitet, storlek och packning.Bekräfta tonnaget, storleksintervallet för klump eller krossad storlek och förpackningsformen, eftersom dessa ändrar hanteringskostnaden och inte återspeglas i en offert per ton.
  • Analys och certifiering.Be om den kemiska analysen av det faktiska partiet, som täcker mangan, kol, fosfor och svavel, snarare än att förlita sig på enbart betygskoden.
  • Betalnings- och leveransvillkor.Kom överens skriftligen om betalningsinstrument, leveransfönster och besiktningsgrund innan priset fastställs.

FAQ

Vilken kvalitet av ferromangan ska jag välja: högt kol, medium kol eller lågt kol?

Välj efter kolbudgeten för stålet du tillverkar. FeMn65C7.0 eller FeMn75C7.0 med hög kolhalt är det normala valet för bulkdeoxidation och manganlegering där kolbelastningen är acceptabel. Medelkolhaltig FeMn75C2.0 är för kvaliteter som behöver mangan med strängare kolkontroll, och lågkolhaltiga FeMn80C0.7 eller FeMn80C0.4 är för lågkolhaltiga och specialstål där kolupptagningen måste minimeras. I tabellen 26 oktober 2026 citeras de tre familjerna i tydligt separerade band, så valet är en metallurgisk en först och en kostnad en sekund.

Vad är skillnaden mellan fosforgrupp 1 och grupp 2 i ferromangan?

Grupp 1 är det snävare fosforsortimentet för en viss klass och grupp 2 är standardsortimentet, så samma kvalitet kan anges till två olika priser beroende på vilken grupp som krävs. Effekten är synlig i lågkolhaltstabellen: FeMn80C0.7 i grupp 1 anges ovan FeMn80C0.7 i grupp 2 i samma region och FeMn80C0.4 i grupp 1 anges ovan FeMn80C0.4 i grupp 2. Köpare bör ange önskad grupp i förfrågan, eftersom ett pris inte kan begäras.

Varför skiljer sig priserna på ferromangan mellan regionerna i tabellen 26 oktober 2026?

Själva bedömningen bryter inte ner de regionala klyftorna i orsaker, men två saker syns i tabellen. För det första anger olika regioner olika kvaliteter och olika fosforgränser, så alla regioner erbjuder inte samma produkt. För det andra, för en enskild klass är klyftan geografisk: FeMn65C7.0 är noterad på 5 000–5 050 i Guangxi och på 5 400–5 500 i Jiangsu, Shanghai och Tianjin, med Inre Mongoliet på 5 100 och Shanxi och Shandong på 5 3050 till 5 250. En jämförelse mellan landade kostnader kräver därför att frakt- och leveransvillkoren läggs till innan siffrorna jämförs.

Vad ska jag bekräfta innan jag beställer ferromangan?

Bekräfta betygskoden och kolhalten, fosforgränsen eller -gruppen, prisbasen (fritt fabrik eller levererad, kontant och skatt inkluderad eller på annat sätt), offertregionen mot ditt leveransställe, tonnage och dimensionering, den kemiska analysen av partiet samt betalnings- och leveransvillkor. På en platt marknad som denna flyttar dessa specifikations- och logistikartiklar den landade kostnaden mycket mer än någon prisrörelse som syns i bedömningen.

Nyckel takeaways

  • Varje ferromangancitat i bedömningen den 26 oktober 2026 är oförändrad: ändringskolumnen är "--" på alla linjer, över högkolhaltiga, masugnar, medelkolhaltiga och lågkolhaltiga kvaliteter.
  • FeMn65C7.0 med hög koldioxidhalt noteras från 5 000–5 050 i Guangxi till 5 400–5 500 i Jiangsu, Shanghai och Tianjin, med Inre Mongoliet på 5 100 och Shanxi och Shandong på 5 250–5 300.
  • FeMn75C7.0 med hög kolhalt anges från 5 600 i Inre Mongoliet till 6 000–6 100 i Zhejiang och Shanghai, och masugns FeMn65C7.0 är citerad till 5 350 som en nationell siffra utan region.
  • Medelkolhaltiga FeMn75C2.0 går från 7 600–7 700 i Guizhou och Henan till 7 900–8 000 för P<0.2 material in Zhejiang.
  • Lågkolhaltigt material är toppen av stegen, från 9 600–9 700 för FeMn80C0.7 grupp 2 till 10 000–10 100 för FeMn80C0.4 grupp 1.
  • Fosforgruppering är en prisvariabel i en klass, inte en fotnot: ju snävare grupp befaller desto högre siffra.
  • Eftersom ingenting rörde den här frågan, är den genomförbara jämförelsen horisontell, mellan regioner och mellan betyg, inte riktad.

Är du redo att prissätta ett visst betyg mot ditt utlämningsställe? Skicka oss betygskod, fosforgräns, tonnage och destination så återkommer vi med en offert som bygger på din specifikation.

Få din skräddarsydda offert

Kontakta vårt team direkt:WhatsApp: +86 15518824805ellerE-post: market@zanewmetal.com.

Relaterad läsning