Vanadium Pentoxide (V2O5 Flake) Pris den 26 oktober 2026: Priser på betyg 0,98, förlikningsvillkor och köpcheckar

Oct 26, 2026

Lämna ett meddelande

Vanadium Pentoxide (V2O5 Flake) Pris den 26 oktober 2026: Priser på 0,98, förlikningsvillkor och köpcheckar

Kinas marknad för vanadinpentoxidflingor var stabil den 26 oktober 2026. 0,98-kvaliteten handlades och erbjöds på tre separata nivåer, uppdelade efter säljartyp och avräkningsmetod, och alla tre nivåerna var oförändrade på dagen. Den här uppdateringen återger bedömningen rad för rad i 10 000 RMB per ton, så att en köpare kan se exakt var varje kanal sitter innan en förhandling påbörjas.

Nuvarande Vanadium Pentoxide Flake Pris

Vanadium Pentoxide Flake v2o5

Tabell 1. Kina-vanadinpentoxidflinga, kvalitet 0,98, prissammanfattning för 26 oktober 2026

Enhet: 10 000 RMB per ton. Alla värden inklusive moms. Ett dubbelstreck (--) i en priskolumn betyder att värdet är oförändrat från föregående bedömning.

Säljartyp Kvalitet Transaktion Mainstream citat Avräkningsgrund Ursprung
Stor producent 0.98 7.35 (--) 7.35 (--) Acceptansräkning, inklusive skatt Ej angivet
Stor producent 0.98 7.20 (--) 7.20 (--) Kontanter, inklusive skatt Ej angivet
Små handlare 0.98 7.05 (--) 7.05-7.10 (--) Kontanter, inklusive skatt Sichuan, Henan, Liaoning

Notera i tabellen: enheten är 10 000 RMB per metriskt ton, så 7,35 motsvarar 73 500 RMB per metriskt ton, 7,20 är lika med 72 000 RMB per metriskt ton, 7,05 är lika med RMB 70 500 per metriskt ton och 7,10 RMB per metriskt ton och 7,10 RMB per metriskt ton. Varje siffra är ett pris inklusive moms. De två stora producentlinjerna har samma kvalitet men olika avvecklingsinstrument: den första noteras på basis av acceptfaktura, den andra på kontantbasis. Linjen för småhandlare är noterad på kontantbasis och är den enda rad för vilken källtabellen listar ursprung, nämligen Sichuan, Henan och Liaoning; inget ursprung anges för de två större producentlinjerna.

Tabellens struktur spelar lika stor roll som siffrorna. För samma kvalitet 0,98-material finns det i praktiken två prisyxor. Den första axeln skiljer stora producenter från små handlare. Den andra axeln separerar avveckling av mottagningsfakturor från kontantavräkning inom huvudproducentgruppen. Eftersom tabellen publiceras som ett enda bedömningsdatum, ges ett transaktionsvärde och en vanlig offert för varje rad, och på detta datum sammanfaller transaktionen och offerten exakt på båda de stora producenternas rader, medan raden för småhandlare visar en transaktion på 7,05 mot ett mainstream-prisintervall på 7,05 till 7,10.

Vanadium Pentoxide Pristrend jämfört med föregående

Denna utgåva registrerar inga förändringar på någon av de tre raderna. Transaktionsvärdet, ordinarie offert och riktningsmarkören för raden för acceptansräkning av storproducent är alla oförändrade. Detsamma gäller för storproducenternas kassalinje. Småhandlarlinjen är likaledes oförändrad vid en transaktion på 7,05 med ett prisintervall på 7,05 till 7,10.

Det är hela trendinnehållet i tabellen den 26 oktober 2026, och det är värt att uttrycka det tydligt. Bedömningen innehåller ingen siffra för tidigare perioder och ingen procentuell förändring, så ingen jämförelse med ett tidigare datum görs i denna artikel. Läsare som behöver en historisk serie bör läsa de tidigare bedömningarna direkt istället för att sluta sig till en från en enda dag. Vad som kan bekräftas enbart från denna tabell är att de tre noterade nivåerna höll, och att relationerna mellan dem också höll: raden för acceptansräkning vid 7,35 ligger 0,15 ovanför kontantlinjen vid 7,20 för samma säljarnivå, vilket är 1 500 RMB per ton, och kontantstörsta producentens linje vid 705 RMB ligger också över 0,5 MB. 1 500 per ton. Båda luckorna är aritmetiska på den publicerade tabellen, inte en prognos om vart marknaden går härnäst.

Betyg och marknadssammanhang

Beteckningen 0,98 identifierar V2O5-graden som anges på varje rad. I handeln med vanadinflingor bärs betyget som en decimalfraktion av V2O5-innehållet, så 0,98 motsvarar 98% V2O5-flingor. Det är handelskvaliteten som rör sig mellan oxidproducenter, omvandlare och konsumenter, och det är referenskvaliteten mot vilken flingpartier kontrolleras vid ankomst. Fullständig specifikation för detta betyg finns påV2O5 flake 98% produktsida.

Utbudssidan i denna tabell är organiserad i två kanaler. Den stora producentkanalen dyker upp två gånger, en gång på basis av acceptfaktura och en gång på kontantbasis, vilket talar om för en köpare att stora säljare gör upp till pari i båda instrumenten vid detta datum snarare än att lägga upp ett enda nummer. Småhandlarkanalen sitter under båda och täcker material från Sichuan, Henan och Liaoning. Rent praktiskt beskriver de tre raderna en produkt och tre transaktionsvägar, inte tre olika kvaliteter: betyget är genomgående 0,98 och skillnaderna i tabellen kommer från vem som säljer och hur betalning sker.

Där bordet är tyst, förblir den här artikeln tyst. Den innehåller inga volymsiffror, inga lagernummer, inga kapacitets- eller utnyttjandedata och ingen sentimentavläsning, eftersom bedömningen inte publicerar dem. Vad en köpare kan ta från betyget och kanaldetaljen är snävare men solid: samma 98 %-material är tillgängligt via en storproducentrutt som prissätter mottagningsräkningar och kontanter separat, och genom en liten handlarrutt koncentrerad till tre provinser, och den 26 oktober 2026 kostade dessa vägar 0,30 från varandra från början till slut, från 73005 till 73005 RUB, eller 73005 RUB. 73 500 RMB per ton.

V2O5 Flake vs Ferrovanadium: Vad skillnaden betyder för en köpare

Flake och ferrovanadium citeras ofta i samma konversation, men det är två olika köp. Tabellen nedan visar jämförelsen av de dimensioner som avgör vilken en köpare beställer. Priserna anges endast för produkten som visas i denna utgåva; ferrovanadiumkolumnen lämnas medvetet utan ett nummer, eftersom tabellen 26 oktober 2026 inte citerar ferrovanadium.

Dimensionera V2O5 flinga, grad 0,98 Ferrovanadium
Kemisk form Vanadinpentoxid, levereras som flingor Järn-vanadin masterlegering, levereras som klumpar eller krossat material
Vanadininnehåll 98 % V2O5-basis, visas som 0,98 i offertbladet Definieras av legeringskvalitet och vanadinhalt, vanligtvis FeV50 och FeV80
Typisk användning Råmaterial för ferrovanadium, vanadinnitrid och V2O3; katalysatorer och kemiska tillämpningar Slutlegeringstillägg för mikrolegerade stål och verktygsstål
Pris i denna utgåva 7,05 till 7,35, dvs. RMB 70 500 till 73 500 RMB per ton, varierande efter nivå Citeras inte i denna utgåva
Avräkningsgrund inklusive skatt; mottagningssedel på en storproducentlinje, kontanter på de andra linjerna Anges inte i denna utgåva
Handelsenhet Metriskt ton V2O5-flake Metriskt ton legering
Väg till ugnen Omvandlas till en legering eller nitrid innan ståltillverkning Laddas direkt till ugnen som en legeringstillsats

Läs över de två kolumnerna och köplogiken är enkel. Ferrovanadium är det färdiga legeringstillskottet, så dess tilltalande är ett enda steg vid ugnen och en vanadinhalt som matchar stålkvaliteten. Flake är uppströmsoxiden, så dess tilltalande är flexibilitet: den kan omvandlas till ferrovanadium, till vanadinnitrid eller till V2O3, och den kan säljas vidare som oxid. Kostnaden för den flexibiliteten är ett extra omvandlingssteg innan materialet når en värme. För en köpare som redan har konverteringskapacitet är flingor den naturliga insatsen; för en köpare som inte gör det, är legeringen. Desto bredareproduktsortiment av vanadinpentoxidflingorvisar formulären och förpackningsalternativen som ligger runt 0,98-graden.

Vad köpare bör kontrollera innan de beställer Vanadium Pentoxide Flake

1. Bekräfta betygsunderlaget mot intyget, inte förfrågan. En offert på 0,98 hänvisar till 98 % V2O5-flake, och particertifikatet bör visa analysen för sändningen som faktiskt skickas. 2. Fixa avräkningsinstrumentet innan du kommer överens om ett nummer. I den här tabellen anges samma betyg från större tillverkare till 7,35 på acceptfakturabasis och 7,20 på kontantbasis, så betalningsinstrumentet är värt 0,15, eller 1 500 RMB per metriskt ton, och det måste vara en del av den förhandlade positionen. 3. Kom överens om huruvida referensen är transaktionsvärdet eller huvudströmmen. De två sammanfaller på huvudproducenternas rader på detta datum men skiljer sig åt på småhandlarlinjen, där transaktionen är 7,05 och offertintervallet löper till 7.10. 4. Bekräfta ursprunget där ursprunget är viktigt för din process. Källtabellen listar Sichuan, Henan och Liaoning endast för småhandlarlinjen. 5. Bekräfta kvantitetsbasen och enheten. Alla siffror här är per ton flingor och inklusive skatt; ett citat uttryckt på någon annan grund är inte jämförbart utan konvertering. 6. Tidsstämpel referensen. En prisbedömning är en ögonblicksbild av ett datum; siffrorna i den här artikeln är bedömningen den 26 oktober 2026 och bör kontrolleras på nytt mot den senaste tillgängliga versionen innan ett kontrakt fixas. Aktuella listor förvanadinpentoxidflingafinns vid sidan av produktspecifikationssidorna.

FAQ

Ska jag köpa vanadinpentoxidflingor eller ferrovanadium?

Det beror på om du kan konvertera. Ferrovanadium är det färdiga legeringstillskottet och går direkt in i ugnen under en specificerad legeringskvalitet, så det passar köpare utan omvandlingskapacitet. V2O5-flinga är uppströmsoxiden och måste omvandlas till ferrovanadium, vanadinnitrid eller V2O3 innan ståltillverkning används, så det passar köpare som redan kör det konverteringssteget eller som behöver flexibiliteten att byta mellan slutprodukter. De två är inte utbytbara vid ugnsdörren.

Citerar de stora tillverkarna och de små handlarna samma produkt?

Ja. Alla tre linjerna i tabellen 26 oktober 2026 har klass 0,98, vilket är 98 % V2O5-flake. Det som skiljer sig är säljartypen och villkoren: två rader är större producentpriser uppdelade efter avräkningsinstrument, och en rad täcker små handlare på kontantbasis med ursprung som anges som Sichuan, Henan och Liaoning. Köpare bör behandla tabellen som tre transaktionsvägar för en klass snarare än tre betyg.

Hur stort är gapet mellan mottagnings- och kontantpriser?

För den stora producentgruppen den 26 oktober 2026 noterades raden för acceptfaktura till 7,35 och kontantlinjen till 7,20, båda inklusive skatt för samma klass, så skillnaden var 0,15 i 10 000 RMB per ton, vilket är 1 500 RMB per ton. Det gapet är en avvecklingsskillnad snarare än en separat marknadsnivå, och det bör lösas uttryckligen när villkoren har kommit överens.

Vad ska bekräftas innan du gör en beställning?

Bekräfta betygsanalysen på particertifikatet, avräkningsinstrumentet, huruvida referenspriset är ett transaktionsvärde eller en vanlig offert, ursprunget när det är viktigt för din process, enhets- och skattebasen och datumet för prisbedömningen du kontrakterar mot. Var och en av dessa ändrar det effektiva numret, och alla sex bör skrivas in i förfrågan i stället för att avgöras muntligt.

Nyckel takeaways

  • Flingbedömningen på 0,98 V2O5 var platt den 26 oktober 2026 över alla tre citerade linjer.
  • Större producentmaterial noterades till 7,35 på acceptseddelbasis och 7,20 på kontantbasis, både inklusive skatt och båda oförändrade.
  • Små handlare gjorde transaktioner kl. 7.05 mot en vanlig offert på 7.05 till 7.10, kontanter och skatt inklusive, med ursprung i Sichuan, Henan och Liaoning.
  • I RMB per ton motsvarar de tre nivåerna 73 500, 72 000, 70 500 respektive 71 000.
  • Priset ensamt avgör inte ordningen: betygsbas, avräkningsinstrument, referensgrund, ursprung och bedömningsdatum varje flytta den effektiva kostnaden.

Få din skräddarsydda offert

Skicka din specifikation, kvantitet, leveranstid och önskat avräkningsinstrument, så citerar vi klass 0,98 vanadinpentoxidflinga mot dina villkor. Kontakta vårt team direkt:WhatsApp: +86 15518824805ellerE-post: market@zanewmetal.com.

Relaterad läsning

DEL 3 - FAQPage JSON-LD