Ferrovanadium Price Report, 26 oktober 2026: FeV50 och FeV80 handelsnivåer

Oct 26, 2026

Lämna ett meddelande

Ferrovanadium prisrapport, 26 oktober 2026: FeV50 och FeV80 handelsnivåer

Ferrovanadium-handeln höll sig stabil i bedömningen den 26 oktober 2026, med vanliga transaktionsintervall för båda kvaliteterna oförändrade från föregående läsning. Offerterna trimmades på båda kvaliteterna, medan FeV50 för stor anläggning höll på både transaktions- och offertnivå. Tabellen nedan visar de publicerade intervallen som de är, på den betalningsbasis som anges för varje rad.

Aktuellt Ferrovanadium Pris

Vanadium Ferroalloys Free Sample

Tabell 1. Ferrovanadium mainstream-priser, 26 oktober 2026 (RMB 10 000/mt, inklusive moms)

Omfattning: vanliga transaktions- och vanliga offertintervall för FeV50, FeV80 och FeV50 för stora anläggningar, publicerade den 26 oktober 2026.

Kvalitet Marknadssegment Mainstream transaktion Mainstream citat Ändra Betalningsunderlag
Ferrovanadium FeV50 Mainstream 8 - 8.1 8.1 - 8.2 notering ned 0,1; transaktionen oförändrad Acceptansräkning, inklusive skatt
Ferrovanadium FeV80 Mainstream 12.8 - 12.96 12.96 - 13.12 Notering ned 0,16; transaktionen oförändrad Acceptansräkning, inklusive skatt
Ferrovanadium FeV50, stor anläggning Stor växt 8.4 - 8.5 8.4 - 8.6 Oförändrat Kontanter, inklusive skatt

Anmärkning om enheter och betalningsunderlag.Tabellen anges i 10 000 RMB per ton, den enhet som används i källbedömningen. Omräknat i RMB per metriskt ton, läser FeV50-transaktionsintervallet på 80 000 till 81 000 RMB per ton och dess prisintervall är 81 000 till 82 000 RMB per ton. FeV80-transaktionsintervallet är 128 000 till 129 600 RMB per ton och prisintervallet är 129 600 till 131 200 RMB per ton. Stora anläggningar FeV50 visar RMB 84 000 till 85 000 per ton för transaktioner och 84 000 till 86 000 RMB per ton för offerter. I samma enhet är en rörelse på 0,1 lika med 1 000 RMB per ton och en rörelse på 0,16 är lika med 1 600 RMB per ton.

Vad betalningsunderlaget innebär.Ett kvittopris avräknas med en bankväxel, och den angivna nivån bär redan finansieringskostnaden för det utkastet; ett kontantpris avräknas vid betalning och medför ingen utkastkostnad. Båda är noterade inklusive moms. Eftersom de två rutterna inte är utbytbara, bör ett intervall som publiceras på en basis inte rangordnas mot ett intervall som publiceras på den andra utan att normalisera avvecklingskostnaden. I det här numret publiceras de två vanliga kvaliteterna på acceptansbasis och linjen för stora anläggningar på kontantbasis.

Ferrovanadium pristrend jämfört med föregående

Endast två rörelser registreras för detta datum, och båda sitter på offertsidan. Den vanliga FeV50-noteringen minskade med 0,1, vilket tog det publicerade intervallet till 8,1 till 8,2. FeV80 mainstream-noteringen minskade med 0,16, vilket tog dess publicerade intervall till 12,96 till 13,12. På transaktionssidan rörde sig ingenting: FeV50 hölls vid 8 till 8,1 och FeV80 hölls vid 12,8 till 12,96. Den stora FeV50-linjen var oförändrad på båda sidor, på 8,4 till 8,5 för transaktioner och 8,4 till 8,6 för offerter.

Läst tydligt visar rekordet att erbjudanden trimmas medan avslutade affärer stannade där de var, och den stora anläggningen stod stilla på båda sidor. Det är en beskrivning av de publicerade siffrorna för detta datum och inget mer; ingen tidigare eller senare bedömning används här, och ingen riktning framåt kan slutas från en enda avläsning.

Betyg och marknadssammanhang

Vanadin kommer in i stål som ett mikrolegeringstillsats, vilket ökar styrkan och segheten genom utfällning av vanadinkarbonitrider under varmbearbetning och värmebehandling. Standardbäraren för det tillägget ärferrovanadium, en masterlegering av järn-vanadin som säljs utifrån vanadininnehåll snarare än efter legeringsvikt, vilket är anledningen till att köpare jämför erbjudanden per enhet av vanadin istället för enbart pris per ton.

FeV50 sitter på ungefär hälften vanadin och hälften järnbärare, och det är arbetshästkvaliteten för kol- och låglegerat ståltillverkning: konstruktionssektioner, armeringsjärn, smidesmaterial, fjäder- och verktygsstål och allmänt höghållfast låglegerat arbete. Det köps i normalt tonnage, det löser sig lätt i skänken och det passar operationer vars rest- och föroreningsgränser lämnar plats för den extra bärmassan.

FeV80 bär ungefär fyra femtedelar vanadin. Attraktionen är inte en annan metall, det är en mindre laddning: för samma vanadinenheter tillsätter en köpare mycket mindre järn, kol och kisel, vilket är viktigt vid höglegerings- och specialsmältning, i svetstillsatsmaterial, och där värmen är tillräckligt liten för att bärarmassan förvränger analysen. Den andra sorten köps normalt i mindre partier mot en snävare specifikation.

Två strukturella egenskaper formar hur dessa priser ska läsas. Den första är uppdelningen mellan mainstream och stora anläggningsutbud: de två raderna publiceras separat och har olika avräkningsbaser, så de måste läsas som separata serier snarare än som en marknadsnivå. Den andra är avveckling: accept-bill och kontantvillkor är båda standard på denna marknad, och de två noteras separat i stället för att jämföras med ett nummer.

FeV50 vs FeV80: Jämförelse

Dimensionera Ferrovanadium FeV50 Ferrovanadium FeV80
Vanadinhalt Nominell 50 procent vanadin, balans järnbärare; exakta gränser per köpspecifikation Nominell 80 procent vanadin, balans järnbärare; exakta gränser per köpspecifikation
Kol- och föroreningsbelastning Högre kol-, kisel- och bärarmassa levereras per enhet vanadin Lägre föroreningar och bärarbelastning per enhet vanadin, vilket är den främsta anledningen till att köpare betalar för det
Typiska stålapplikationer Konstruktions- och armeringsstål, smidesmaterial, fjäder- och verktygsstål, allmänna höghållfasta låglegerade kvaliteter Höglegerade och specialstål, svetstillsatsmaterial, matning av superlegeringar och titanlegeringar, små värme med snäva restgränser
26 oktober 2026 offertintervall 8,1 till 8,2 (10 000 RMB/mt), dvs 81 000 till 82 000 RMB per ton 12,96 till 13,12 (10 000 RMB/mt), dvs 129 600 till 131 200 RMB per ton
Transaktionsintervall 26 oktober 2026 8 till 8,1 (10 000 RMB/mt), dvs 80 000 till 81 000 RMB per ton 12,8 till 12,96 (10 000 RMB/mt), dvs 128 000 till 129 600 RMB per ton
Avräkningsgrund publicerade detta nummer Acceptansräkning, inklusive skatt Acceptansräkning, inklusive skatt
Förhållande till FeV50 på samma citatsida Baslinje, taget som 1,00 1,60 gånger FeV50-nivån i båda ändarna av offertintervallet
Köpmönster Vanligt tonnage mot en årlig eller kvartalsvis ram Mindre, specifikationsdrivna partier, ofta med analys överenskommen per batch

Förhållanderaden är den mest användbara raden för en köpare, och den är ren aritmetik på figurerna ovan. Att dividera FeV80-citatet med FeV50-citatet ger 12,96 / 8,1 och 13,12 / 8,2, och båda kommer till 1,6; transaktionsintervallen delar sig på samma sätt, 12,8 / 8,0 och 12,96 / 8,1, återigen 1,6. Så de två betygen handlas till ett fast 1,6 till 1 över de publicerade intervallen, vilket är exakt förhållandet mellan det nominella vanadininnehållet, 80 dividerat med 50. Det är värt att veta eftersom det betyder att den noterade premien mellan betygen är aritmetisk snarare än en bedömning om brist, och eftersom en jämförelse per ton av de två betygen konverterar nästan ingenting till en per enhet av vanadin. Eftersom förhållandet gäller i båda ändarna av båda intervallen på detta datum, kan en köpare värdera ett FeV80-erbjudande mot ett FeV50-erbjudande helt enkelt genom att tillämpa 1,6; en avvikelse från den siffran är den del av erbjudandet som behöver förklaras. Produktsidor förferrovanadin 50ochFeV80ange de två specifikationerna sida vid sida.

Vad köpare bör kontrollera innan de beställer Ferrovanadium

  • Betyg och fullständig specifikation.Kom överens om grunden för vanadininnehållet, gränserna för kol och kisel, storlek eller klumpstorlek och packning, eftersom ett klassnamn i sig lämnar alla fyra öppna.
  • Prisunderlag skriftligt.Ange om siffran är en transaktion eller en offertnivå, mottagningssedel eller kontanter, inklusive skatt, och behåll sedan samma grund genom förhandlingen.
  • Analys och dokumentation.Be om ett analysintyg per parti, fråga hur provet togs och överväg en oberoende kontroll av ett högvärdigt parti istället för att lita på ett enda internt resultat.
  • Normaliserad jämförelse.Konvertera varje erbjudande till ett vanadin per kilogram med ditt eget återställningsantagande innan du rankar leverantörer, enligt beskrivningen påferrovanadiumöversiktssida.
  • Mycket konsekvens över leveranser.Om värmen spelar roll, fråga om hela kvantiteten kommer från ett parti och hur en delad leverans skulle dokumenteras.
  • Leverans och kontraktsmekanik.Fixa leveransfönster, kvantitetstolerans, besiktningsrätt och de dokument som följer med försändelsen och bekräfta leveransunderlaget innan priset låses.

FAQ

Ska jag köpa ferrovanadium 50 eller FeV80?

Utgå från specifikationen för stålet eller legeringen du matar. Ferrovanadin 50 är den allmänna kvaliteten: den passar de flesta kol- och låglegerade ståltillverkning där restgränserna är måttliga och tillsatsen görs i normalt tonnage. FeV80 bär ungefär 80 procent vanadin, så den levererar samma vanadinenheter med en mindre laddningsmassa och en lägre belastning av kol, kisel och andra bärarelement; det är det vanliga valet där strängare föroreningsgränser, mindre tillsatser eller höglegerings- och specialsmältning gör bärarmassan till en verklig begränsning. Om dina gränser är måttliga och kostnaden per ton metall är den främsta drivkraften, är FeV50 normalt tillräckligt; om du kämpar mot kvarvarande gränser eller smälter små värmer, prissätt båda kvaliteterna på basis av innesluten vanadin innan du bestämmer dig.

Hur skiljer sig acceptans- och kontantpriserna för ferrovanadium?

De är två bosättningsvägar, inte två kvalitetsnivåer. Priset för en acceptfaktura avräknas med en bankväxel, så säljaren bär diskonteringskostnaden och den angivna nivån återspeglar redan det; ett kontantpris avräknas vid betalning, så det medför ingen utkastkostnad. Båda är normalt noterade inklusive skatt. Den praktiska regeln för köpare är att jämföra lika med liknande: ett intervall som publiceras på acceptansbasis är inte direkt jämförbart med ett intervall som publiceras på kontantbasis, eftersom gapet mellan dem är en finansieringskostnad snarare än en metallpremie. I det här numret publiceras mainstream FeV50 och FeV80 på acceptansbasis, medan FeV50 för stora anläggningar publiceras på kontantbasis, så de tre raderna måste normaliseras innan de kan rangordnas efter kostnad.

Varför citeras FeV50 för stora anläggningar ovanför vanliga FeV50 den 26 oktober 2026?

Som publicerats den 26 oktober 2026 står FeV50-noteringen för stora anläggningar på 8,4 till 8,6 mot en vanlig FeV50-notering på 8,1 till 8,2, och transaktionslinjerna ligger på 8,4 till 8,5 mot 8 till 8,1. De två raderna är inte en likvärdig jämförelse, eftersom FeV50 för stora anläggningar i denna tabell anges kontant och inklusive skatt medan mainstream FeV50 anges på acceptansbasis och inklusive skatt. Den publicerade skillnaden kan därför inte läsas rakt av som en kvalitetspremie. Bekräfta specifikationen, betalningsvillkoren, leveransgrunden och analysen bakom varje erbjudande, normalisera sedan båda till samma avräkningsgrund innan du rangordnar dem.

Vad bör bekräftas innan du beställer ferrovanadium?

Fyra artiklar bär merparten av den kommersiella risken. Först, kvalitet och fullständig specifikation: vanadinhalt, kol- och kiselgränser, dimensionering och packning. För det andra, prisbasen: om siffran är en transaktion eller en offertnivå, accept eller kontanter, inklusive skatt. För det tredje, analysen och dokumentationen: analysintyg per parti, provtagningsmetoden bakom den och om en tredjepartskontroll är berättigad på ett högvärdigt parti. För det fjärde, kontraktsmekanik: leveransfönster, kvantitetstolerans, inspektionsrättigheter och de dokument som måste följa med varje försändelse. Att få dessa fyra skriftliga innan beställningen tar bort det mesta av utrymmet för tvister senare.

Nyckel takeaways

  • Mainstream FeV50 hölls på 8 till 8,1 för transaktioner den 26 oktober 2026, med dess notering trimmad med 0,1 till 8,1 till 8,2.
  • Mainstream FeV80 hölls vid 12,8 till 12,96 för transaktioner, med dess notering trimmad med 0,16 till 12,96 till 13,12.
  • Stora anläggningar FeV50 var oförändrad på båda sidor på 8,4 till 8,5 för transaktioner och 8,4 till 8,6 för offerter, på kontantbasis.
  • Endast de två citatraderna flyttade i detta nummer; transaktioner och nivån för stora anläggningar var oförändrade.
  • De två vanliga kvaliteterna noteras på acceptansbasis och linjen för stora anläggningar på kontantbasis, så de tre linjerna är inte direkt jämförbara utan normalisering.

Få din skräddarsydda offert

Skicka det betyg, kvantitet, förpackning och leveransunderlag du behöver, så återkommer vi med en offert som bygger på din specifikation snarare än ett generiskt listpris. Nå oss vidareWhatsApp: +86 15518824805eller avE-post: market@zanewmetal.com.

Relaterad läsning