I den globala industriella handeln,kiselmetall-kallas oftaindustriellt kisel-fungerar som den primära elementära plattformen för hög-metallurgi, polymerkemi och grön energiteknik. För att effektivisera internationell handel och garantera absolut mekanisk och kemisk tillförlitlighet, kategoriserar den globala marknaden detta material i distinkta numeriska kvaliteter. Dessa klassificeringar representerar strikta trösklar för spårmetalliska föroreningar som järn, aluminium och kalcium. Som en ledande globalindustriell kiselmetalltillverkare exportledare, ZhenAn levererar denna uttömmande tekniska utvärdering av industriella standardkvaliteter, och kartlägger deras kemiska arkitektur mot samtida 2026-standarder för leveranskedjan. Oavsett om inköpsstandardmetallurgiskt kiseleller premiumhög ren kiselmetall, ger den här guiden strukturella data optimerade för avancerad industriell upphandling.
För strategiska kontraktstilldelningar, direkta fabriksrevisioner eller omedelbar lastprissättning, samordna direkt med vår internationella logistikdivision:
E-post: market@zanewmetal.com
WhatsApp/WeChat: +86 15518824805

Vad är kiselmetall och hur definieras det på globala marknader?
Industriellkiselmetallär ett kristallint metalloidmaterial med hög-densitet som definieras av en karakteristisk metallglans och halv-elektriska egenskaper. Registrerat under HS-kod 2804.6900, produceras detta material genom kolotermisk smältning av kiseldioxid i komplexa nedsänkta elektriska ljusbågsugnar. Det handlas inte som en enda generisk vara; istället klassificeras den i specialiserade under-klasser baserat på lokaliserad elementär renhet.
Standardklassificeringsnomenklaturen använder ett standardiserat tre- eller fyra-klassificeringssystem. Dessa siffror anger de högsta tillåtna procentsatserna av de tre dominerande föroreningselementen: järn (Fe), aluminium (Al) och kalcium (Ca). Den första siffran anger den maximala tiondels-percentilen av järn, den andra siffran representerar den maximala tiondels-percentilen av aluminium, och de återstående siffrorna anger den exakta hundrade-percentilen av kalcium. Till exempel betecknar grad 553 Fe mindre än eller lika med 0,5 %, Al mindre än eller lika med 0,5 % och Ca mindre än eller lika med 0,3 %.
Vad är smält- och raffineringsprocessen för industriell kiselmetall?
Att tillverka mycket enhetliga kiselmetallkvaliteter kräver noggrann kontroll över ugnens termodynamik och tekniker för raffinering av flytande-tillstånd:
- Laddningsladdning och termisk minskning:Premiumkvartsmalmer med kiseldioxidinnehåll som överstiger 99,5 % blandas med låga-askereduktionsmedel, inklusive träkol, petroleumkoks och rena träflis. Denna blandning bearbetas i en nedsänkt ljusbågsugn där grafitelektroder genererar intensiv värmeenergi upp till 2000 grader.
- Oxidationsraffinering inuti skänken:Det tappade smälta kislet behandlas inuti ett automatiserat skänksystem. Tekniker injicerar tryckluft och syreblandningar direkt i vätskebadet. Detta oxiderar selektivt spår av kalcium- och aluminiumföroreningar och omvandlar dem till ett ytslagglager som lätt kan skummas bort.
- Krossnings- och dimensioneringsoperationer:Det raffinerade kislet gjuts till stora fasta göt. Efter kylning bearbetas den genom mekaniska käftkrossar av en betroddkiselmetallklump 10–100mm leverantör, eller mals till exakta granuler och fina pulver för att matcha specifika industriella injektionssystem.
Hur kategoriseras och definieras de vanliga kiselmetallkvaliteterna?
Globala inköpsgrupper delar upp industriellt kisel i distinkta metallurgiska och kemiska kategorier baserat på standardenkisel 553 / 441 / 3303/ 2202 / 1101 betygssystem:
- Grad 553 (Standard Metallurgical Tier):Innehåller Fe mindre än eller lika med 0,50 %, Al mindre än eller lika med 0,50 % och Ca mindre än eller lika med 0,30 %. Detta är det primära arbetshästmaterialet som används för hög-volymkiselmetall för tillverkning av aluminiumlegeringar.
- Grad 441 (Premium Metallurgical Tier):Begränsar föroreningar till Fe mindre än eller lika med 0,40 %, Al mindre än eller lika med 0,40 % och Ca mindre än eller lika med 0,10 %. Den lägre kalciumhalten gör den mycket värdefull för strukturella gjutlinjer för fordon.
- Grad 3303 (Standard Chemical Tier):Pålägger strikta toleranser för Fe mindre än eller lika med 0,30 %, Al mindre än eller lika med 0,30 % och Ca mindre än eller lika med 0,03 %. Detta representerar en premiärministerhög ren kiselmetall för silikonindustrinapplikationer.
- Betyg 2202 (High-Purity Specialty Tier):Har en ultra-ren profil med Fe mindre än eller lika med 0,20 %, Al mindre än eller lika med 0,20 % och Ca mindre än eller lika med 0,02 %. Denna kvalitet är reserverad för förstklassiga strukturella legeringar och tillväxt av kiselkristaller.
- Grad 1101 (Ultra-Purity Semiconductor Feedstock):Ger maximal renhet med Fe mindre än eller lika med 0,10 %, Al mindre än eller lika med 0,10 % och Ca mindre än eller lika med 0,01 %. Detta fungerar som ett väsentligtkiselmetall för polykiselindustrindrift och avancerad solcellstillverkning.
Vilka är de omfattande tekniska parameterspecifikationerna för kiselmetallkvaliteter?
Den tekniska datamatrisen nedan beskriver de exakta kemiska sammansättningarna och primära användningsområdena för standardkvaliteter av industriell kiselmetall, i enlighet med internationella 2026-verifieringsramverk:
| Standardbetyg | Si Min (%) | Fe Max (%) | Al Max (%) | Ca Max (%) | Primärt industriellt marknadssegment |
|---|---|---|---|---|---|
| 553 | 98.5% | 0.50% | 0.50% | 0.30% | Allmännyttiga gjuterigjutlegeringar, stålverksdeoxidation, eldfasta bindemedel. |
| 441 | 99.1% | 0.40% | 0.40% | 0.10% | Hög-bilgjutgods, lättmetallfälgar, kritiska strukturella chassikomponenter. |
| 3303 | 99.37% | 0.30% | 0.30% | 0.03% | Silikonmonomerer, silangaser, tvärbundna tekniska vätskor, syntetiska gummin. |
| 2202 | 99.58% | 0.20% | 0.20% | 0.02% | Hög-duktilitet aluminium-masterbatcher av magnesium, specialiserad maskinvara för flygindustrin. |
| 1101 | 99.79% | 0.10% | 0.10% | 0.01% | Råmaterial av polykisel av solenergi-kvalitet, tillverkning av monokristallina wafer, avancerad elektronik. |
Hur tjänar kiselmetall den globala kemiska industrin?
Den kemiska sektorn kräver specifika låga-föroreningsgrader för att stödja komplex katalytisk syntes. Isilikonmetall för silikontillverkningFinmalda kiselmetallpulver reageras med metylkloridgas via Rochow Direct Process. Denna syntes genererar metylklorsilanmonomerer, som polymeriseras till silikonvätskor, strukturella tätningsmedel, medicinska elastomerer och termiska beläggningar.
Dessutom fungerar hög-renhet som en viktig faktormetallurgisk kiselråvara för silanproduktionsystem. I dessa processer hydrokloreras kislet för att producera triklorsilangas (SiHCl3), en kritisk mellanprodukt för syntetiskt kvartsglas, fiberoptik och avancerade elektroniska substrat.
Vilka är de tekniska rollerna för kiselmetall i metallurgiska ramar och gjuterikonstruktioner?
Inom hög-temperaturgjutning och ståltillverkning modifierar industriellt kisel fysikaliska egenskaper genom två huvudmekanismer:
- Legeringskonditionering i aluminiumgjuterier:Användermetallurgisk kiselmetall för gjutning av aluminiumlegeringaretablerar en stabil binär eutektisk konfiguration. Detta förändrar legeringens termodynamiska frysegenskaper, sänker likviduströskeln och ökar smältflyten. Följaktligen kan gjuterier fylla komplicerade, tunnväggiga gjutformar- med tunna väggar med minimal risk för krympande porositet eller heta rivning.
- Termisk förstärkning i eldfasta system:Fint kiselpulver används som en specialiserad tillsats i kol-bundna eldfasta tegelstenar och monolitiska foder. Under höga driftstemperaturer reagerar kiselpartiklarna med kol eller kväve och bildar in-situ karbid- eller nitridstrukturer. Denna förstärkande väv blockerar inträngning av smält metall och hjälper till att förhindra termisk chock-spjälkning i stålskänkfoder.
Hur jämför metallurgiska och kemiska kiselmetallskikt analytiskt?
Metallurgiska och kemiska kiselkvaliteter skiljer sig avsevärt i sina renhetsprofiler och produktionskostnader:
- Renhetstoleranser:Metallurgiska alternativ (som kvaliteterna 553 och 441) fokuserar främst på makro-föroreningskontroller, vilket gör att järn och aluminium kan förbli nära 0,4 %–0,5 %. Varianter av kemisk-kvalitet kräver striktare specifikationer, begränsar järn under 0,10 % och minimerar spårämnen som bor och fosfor till ensiffriga delar-per-miljonnivå (ppm) för att förhindra interferens med elektroniska egenskaper.
- Tillverkningskostnadsprofiler:Råvaror av kemisk och solenergi-kvalitet kräver utvalda kvartsavlagringar med låg-förorening och intensiva raffineringsförfaranden i flera-steg, vilket leder till högre marknadspriser. Däremot använder metallurgiska alternativ standardkvartsmalmer och förenklade raffineringsprocesser, vilket ger utmärkt kostnadseffektivitet för mass-volymtillverkning av aluminiumlegeringar.
Silicon Metal vs Ferrosicon och FesiZr: Vilka är deras unika egenskaper?
Upphandlingsteam bör skilja rent industriellt kisel från vanliga masterferrolegeringar somferrokisel (FeSi)ochferrokiselzirkonium (FeSiZr). Enligt globala metallurgiska standarder har dessa material icke-utbytbara funktioner:
- Elementära profiler:Kiselmetall är en enstaka-vara med hög-renhet (Si större än eller lika med 98,5 %), konstruerad för att minimera järntillsatser. Ferrokisel är en avsiktlig binär järn-kisellegering (vanligtvis FeSi75, som kombinerar ~75% Si och ~25% Fe). Ferrosilicon Zirconium är en specialiserad multi-komponent ymplegering som innehåller 2 %–6 % zirkonium.
- Primära applikationer:Ren kiselmetall krävs för gjutgods av icke--järnhaltigt aluminium och kemiska synteslinjer där järn anses vara en förorening. Ferrokisel fungerar i första hand som ett bulkdeoxidationsmedel och legeringsmedel vid produktion av kolstål. Ferrosicon Zirconium används som ett elitskänkympmedel i grå- och segjärnsgjuterier för att förfina grafitflingornas morfologi och eliminera hårda kylningsdefekter längs tunna sektioner.
Den strategiska upphandlingsguiden för att köpa industriell kiselmetall
För att upprätthålla höga smältutbyten, skydda nedströms produktkvalitet och uppfylla strikta miljöstandarder rekommenderar ZhenAns inköpsspecialister att du implementerar följande kvalitetskontroller:
- Justera materialstorlek med ugnsteknik:Vid beställning från aleverantör av kiselklumpar, anpassa storleken till din laddningsutrustning. Använd standardklumpar på 10–100 mm för tunga efterklangsugnar för att förhindra för tidig oxidationsförlust. För automatiserade kontinuerliga induktionsugnar, välj enhetliga granuler eller fina pulver för att säkerställa snabb upplösning och högre återvinningshastighet.
- Kräv certifierad oberoende kemisk kartläggning:Förlita dig inte enbart på generaliserade brukstestcertifikat. Beordra testning från tredje-part (som SGS eller CCIC) med optisk emissionsspektroskopi (OES) för att verifiera exakta föroreningsmaximum för varje fraktparti före fartygets avgång.
- Bedöm kolintensitet och miljöuppgifter:Med tanke på förändrade internationella koldioxidtullar, utvärdera energiavtrycket för din leveranskedja. Prioriterakiselmetallleverantör 553 441 3303 klasspartners som utnyttjar gröna elnät och begär verifierade ISO 14067 Product Carbon Footprint-upplysningar för att minska-gränsöverskridande regulatoriska risker.
Detaljerade vanliga frågor: Kritiska tekniska insikter om kiselmetallkvaliteter
Q1: Vilka är de vanligaste kvaliteterna av kiselmetall som 553, 441, 3303, 2202 och 1101?
A1:Vanliga kvaliteter av kiselmetall representerar specifika kommersiella klassificeringar som används globalt för att definiera den kemiska renheten hos industriellt kisel. Dessa kvaliteter inkluderar metallurgiska alternativ som 553 och 441, som används allmänt inom icke-järngjuterisektorn, och kemiska-klassvarianter som 3303, 2202 och 1101, som är konstruerade för avancerad polymerkemi, solcellspolykiselraffinering och. Varje kvalitet definieras av strikta maximigränser för spårmetalliska element, vilket gör att inköpschefer kan välja den optimala materialbalansen för sina kemiska eller metallurgiska processer.
F2: Vad representerar varje kiselmetallkvalitet (553, 441, 3303, 2202, 1101)?
A2:Den numeriska beteckningen för varje kiselmetallkvalitet specificerar direkt de högsta tillåtna procentsatserna av dess tre huvudsakliga spårföroreningar: järn (Fe), aluminium (Al) och kalcium (Ca). Den första siffran anger den maximala tionde-percentilen av järn; den andra siffran anger den maximala tionde-percentilen av aluminium; och de sista siffrorna anger den maximala hundrade-percentilen av kalcium. Till exempel, Grad 553 indikerar maximalt 0,50 % Fe, 0,50 % Al och 0,30 % Ca. Grad 441 begränsar dessa till 0,40 % Fe, 0,40 % Al och 0,10 % Ca. Grade 3303 skärper gränserna ytterligare till 0,30 % Fe, 0,30 % Al och låga 0,03 % Ca, vilket ger en tydlig kemisk profil för exakta industriella tillämpningar.
F3: Hur skiljer sig kiselhalten mellan olika kiselmetallkvaliteter?
A3:Kiselhalten ökar successivt när föroreningssiffrorna minskar i graderingssystemet. Klass 553 representerar den metallurgiska baslinjen, som ger en minsta innehåll av elementärt kisel på cirka 98,5 %. Genom att flytta uppåt på renhetsskalan ger Grade 441 en lägsta kiselbaslinje på 99,1 %. Standardkemikalie-kvalitet 3303 ger minst 99,37 % rent kisel, medan premiumkvalitet 2202 når 99,58 %. Den högsta industriella nivån, Grade 1101, uppnår en lägsta renhet på 99,79 % elementärt kisel, vilket ger den nödvändiga renheten för avancerade kemiska och elektroniska kristallisationsprocesser.
F4: Vilka är de viktigaste tillämpningarna för olika kiselmetallkvaliteter i industrin?
A4:Applikationerna bestäms strikt av den kemiska renheten för varje kvalitet. Kvaliteterna 553 och 441 används främst inom bil- och flyggjutningsindustrin för att modifiera aluminiumlegeringar för att producera lättviktskomponenter som motorhus och hjul. Kvaliteterna 3303 och 2202 fungerar som kritiska råvaror i den kemiska sektorn för tillverkning av silikongummi, strukturella tätningsmedel och silankopplingsmedel. Klass 1101 används främst inom ren energi och halvledarfält som baslinjeråvara för tillverkning av solcells-polykisel, fotovoltaiska celler och elektroniska mikrochips med hög-renhet.
F5: Varför används klass 553 i stor utsträckning vid tillverkning av aluminiumlegeringar?
A5:Grade 553 används ofta eftersom den balanserar teknisk prestanda med kostnadseffektivitet för råvaror. Aluminiumgjutlegeringar (såsom standard A380- eller A356-serien) tolererar naturligt järn- och aluminiuminneslutningar upp till specifika tekniska trösklar; faktiskt, kontrollerade järnnivåer hjälper till att förhindra att formen-klibbar under-högtrycksgjutning. Att köpa en ultra-ren kemisk kvalitet för standardgjutning skulle öka produktionskostnaderna utan att ge mekaniska fördelar. Grade 553 levererar den nödvändiga kiseln för att optimera smältflyten och minska krympningsdefekter samtidigt som de matchar de kommersiella kraven för gjuterier med hög volym.{10}
F6: Vilka kiselmetallkvaliteter är lämpliga för kemikalie- och silikonapplikationer?
A6:Kemikalie- och silikonsyntesindustrin kräver låga-kalciumkemiska kvaliteter, närmare bestämt 3303 och 2202. I silikonmonomertillverkning via Rochow Direct Process måste kalciumföroreningar begränsas strikt eftersom de kan bilda låg-smältande intermetalliska föreningar som orsakar agglomerering i fluidiserad bädd. Att använda en kvalitet som 3303, som begränsar kalcium till Mindre än eller lika med 0,03 %, säkerställer stabil gas-fast fluidisering, bibehåller hög katalytisk selektivitet och förhindrar för tidig deaktivering av kopparkatalysatorbäddarna som används under silansyntes.
F7: Hur varierar föroreningsnivåerna mellan olika kiselmetallkvaliteter?
A7:Föroreningsnivåerna minskar avsevärt över graderingsspektrat. Järn sjunker från maximalt 0,50 % i grad 553 ner till 0,10 % i grad 1101, vilket hjälper till att förhindra bildandet av spröda intermetalliska nålstrukturer i känsliga legeringsmatriser. Aluminium reduceras från 0,50 % ner till 0,10 %, vilket möjliggör exakt kontroll över legeringsformuleringar. Kalcium uppvisar den mest signifikanta minskningen och minskar från 0,30 % i klass 553 till mindre än 0,01 % i klass 1101, vilket är nödvändigt för att förhindra strukturella defekter och bibehålla processstabilitet i avancerade kemiska reaktorer.
F8: Hur ska köpare välja rätt kiselmetallkvalitet för sin applikation?
A8:Köpare bör välja en kiselmetallkvalitet genom att utvärdera tre huvudfaktorer:
1. Nedströms kvalitetsbegränsningar:Gjuterier som tillverkar standard konstruktionsgjutgods kan använda ekonomisk kvalitet 553, medan fabriker som tillverkar förstklassiga fordonskomponenter bör välja klass 441 för att begränsa kalciuminneslutningar. Kemiska silikonlinjer kräver låg-kalciumkvalitet 3303 eller 2202 för att undvika nedsmutsning av reaktorn.
2. Ugnsteknik och dimensionering:Arbeta med en certifieradkiselmetallklump 10–100mm leverantöratt välja stora klumpar för djupa-badrumsugnar för att minimera avbränningsförlusten- eller välja enhetliga granulat för kontinuerlig induktionsugninjektion.
3. Total kemisk spårning:För avancerade solenergi- eller kemiska tillämpningar, verifiera spårämnen utöver standard tresiffror-inklusive delar-per-miljongränser för bor, fosfor och titan-för att säkerställa full kompatibilitet med dina tillverkningsprocesser.
Besökhttps://www.metal-alloy.com/för att lära dig mer om produkten. Om du vill veta mer om produktpriset eller är intresserad av att köpa, vänligen mailamarket@zanewmetal.com. Vi återkommer till dig så snart vi ser ditt meddelande.
ZhenAn Certifikat för metallurgi och nya material






