Medium Carbon Ferrochrome Priser i Kina: 28 april Regionala offerter

Apr 29, 2025

Lämna ett meddelande

Medium Carbon Ferrochrome Quotes Across China den 28 april

Den regionala bedömningen den 28 april för ferrokrom med medium kol omfattade endast en beteckning: FeCr55C2.0. Henan och Sichuan bedömdes båda till 13 200-13 300 yuan/t på vanliga offerter och 13 100-13 200 yuan/t på vanliga transaktioner. Inre Mongoliet bedömdes till 13100-13200 yuan/t för offerter och 13100-13200 yuan/t för transaktioner. Guangxi bedömdes till 13100-13200 yuan/t för offerter och 13000-13100 yuan/t för transaktioner, den mjukaste transaktionsnivån av de fyra regionerna på dagen.

Varje höjning-och-kolumn på arket var tom, så ingen bedömd region gick emot sin tidigare bedömning. Den regionala spridningen var smal: 200 yuan/t skilde det högsta noteringsbandet från det lägsta, medan skillnaden mellan noterings- och transaktionsnivåer inom en enskild region nådde 200 yuan/t i Guangxi. Rent praktiskt var förhandlingsgapet inom en region lika stort som hela spridningen mellan regioner, vilket innebär att köparens hävstångseffekt kom från den kommersiella diskussionen snarare än från att byta ursprung.

Regional bedömningstabell för 28 april

Produkt Beteckning Mainstream-citat (yuan/t) Mainstream transaktion (yuan/t) Område
Mellan kol ferrokrom FeCr55C2.0 13200-13300 13100-13200 Henan
Mellan kol ferrokrom FeCr55C2.0 13200-13300 13100-13200 Sichuan
Mellan kol ferrokrom FeCr55C2.0 13100-13200 13100-13200 Inre Mongoliet
Mellan kol ferrokrom FeCr55C2.0 13100-13200 13000-13100 Guangxi

Ferrokrombeteckningar kodar specifikationen direkt: FeCr55C2.0 indikerar en kromhalt på minst 55 procent med ett koltak på 2,0 procent, och beteckningsfamiljen följer ferrokromsammansättningssystemet som anges i GB/T 5683. Den kodningen är anledningen till att ett prisblad kan fungera med en enda beteckning per takprodukt och därför ändrar produktens design och kolpriset ändras.

Sammansättning av lågkolhaltiga ferrokromkvaliteter

Sammansättningstabellen som publiceras med bedömningen täcker den vakuum-raffinerade lågkolfamiljen, där de två siffrorna efter Cr anger kromminimum och koden efter V anger koltaket i hundradelar av en procent. Graden LC-Cr65V3 betyder därför minst 65 procent krom med maximalt 0,03 procent kol.

Beteckning Cr % min C % max Si % max P % max S % max
LC-Cr65V3 65.0 0.03 1.0 0.03 0.03
LC-Cr65V6 65.0 0.06 1.0 0.03 0.03
LC-Cr65V10 65.0 0.10 1.0 0.03 0.03
LC-Cr60V3 60.0 0.03 1.0 0.03 0.03
LC-Cr60V6 60.0 0.06 1.0 0.03 0.03
LC-Cr60V10 60.0 0.10 1.0 0.03 0.03
LC-Cr60D25 60.0 0.25 1.0 0.03 0.03
LC-Cr60D50 60.0 0.50 1.0 0.03 0.03

Köpare bör läsa de två tabellerna tillsammans. Utvärderingen den 28 april prissätter FeCr55C2.0, ett material med medium kol som används där kolupptagningen måste vara måttlig, medan sammansättningstabellen beskriver de låga kolhaltiga vakuumkvaliteterna som används där det färdiga stålet kräver ett mycket snävare koltak. De två är inte substitut, och en offert för den ena får aldrig återanvändas som en fullmakt för den andra.

Vad sätter det medium kolferrokrompriset

Kostnad för krommalm och koncentrat: enhetskostnaden för krom i fodret är den enskilt största delen av legeringspriset.

Kraft och reduktionsmedel: kromsmältning är elintensiv, så regionala krafttariffer och eventuella produktionskontroller flyttar regionala offerter först.

Koldioxidtak: reducering av kol från intervallet med höga koldioxidutsläpp till fönstret på 2 procent kostar raffinering av energi, vilket är anledningen till att material med medium kol har en premie framför högt kol.

Levererad kromenhet: priset per ton legering betyder lite utan krominnehållet och jämförelsen ska alltid göras per kromenhet.

Regional logistik: de bedömda regionerna skiljer sig åt i både malmtillgång och avstånd till de rostfria och legerade stålverken som förbrukar materialet.

Importkonkurrens: importerat material med medelhögt och lågt koldioxidutsläpp konkurrerar direkt med inhemska volymer och begränsar hur långt en regional offert kan stiga.

Inköpsanteckningar för ferrokrom med medium kol

Ange beteckning, kromminimum och kolmaximum i förfrågan och bifoga sammansättningsgränserna till beställningen.

Fixa storleksintervallet och den tillåtna andelen finmaterial, eftersom finmaterial beter sig annorlunda i smältverket.

Godkänn den certifierade analysen som bekräftar krominnehållet på det levererade partiet och prisjusteringsregeln som följer av den.

Ange förpackningsgrunden: ett ton storsäckar, fat eller bulk, med avgiften för packning angiven i enhetspriset.

Jämför ursprung på en levererad kostnad per kromenhet snarare än på rubriken yuan per ton.

Anteckna bedömningsgrund och datum för offerten så att en senare marknadsrörelse kan hanteras under en angiven regel istället för en tvist.

Vanliga frågor

F: Vilka var priserna för ferrokrom med medium kol den 28 april i Kina?
FeCr55C2.0 noterades till 13200-13300 yuan/t i Henan och Sichuan och 13100-13200 yuan/t i Inre Mongoliet och Guangxi, med transaktioner på 13000-13100 yuan/t i Guangxi.

F: Flyttade någon region den 28 april?
Nej. Alla kolumner för ökning- och-på bedömningsbladet var tomma, så varje bedömd region var oförändrad jämfört med den tidigare bedömningen.

F: Vad betyder FeCr55C2.0?
Beteckningen anger en kromhalt på minst 55 procent med ett koltak på 2,0 procent, enligt ferrokrombeteckningssystemet i GB/T 5683.

F: Är tabellen med låga koldioxidutsläpp i denna rapport priset på den bedömda kvaliteten?
Nej. Den bedömda graden är medelkolhaltig FeCr55C2.0, medan sammansättningstabellen listar vakuum-raffinerade lågkolhalter från LC-Cr65V3 till LC-Cr60D50.

F: Varför citerar Henan och Sichuan ovan Inre Mongoliet och Guangxi?
De fyra regionerna skiljer sig åt i malmtillgång, kraftkostnad och fraktavstånd till konsumenter. Hela spridningen var bara 200 yuan/t, så enbart ursprungsval avgör sällan köpet.

F: Hur ska två erbjudanden jämföras?
Konvertera var och en till en levererad kostnad och dividera med de levererade kromenheterna, justera sedan för storlek, finhalt och förpackning innan du rangordnar dem.