Hur syntetiseras ferrokiselnitrid?

Dec 05, 2025

Lämna ett meddelande

Här är enTabell som sammanfattar dagens (september 2024) Kinas exportpriser på ferrokiselnitrid (FSN), inklusive prisvillkor, produktkvaliteter, destinationsmarknader och viktiga påverkande faktorer. Alla priser är baserade på aktuella marknadsförfrågningar, växelkurser (USD/CNY ≈ 7,3) och typiska handelsförhållanden.

Ferro Silicon Nitride (FSN) – Kinas exportpriser idag (september 2024)

Inga.​
Destination / Region​
Betyg / Specifikation​
FOB China Port (USD/MT)​
CIF-destinationsport (USD/MT)​
Typisk utsändningshamn​
Viktiga influenser idag​
1
Indien​
Vanligt (Si₃N₄ ≈ 30 %, 100 mesh)
1,100 – 1,300
1,250 – 1,450
Tianjin / Qingdao
10–15 % importtull; topp efterfrågan på stål efter-monsunen
1
Indien​
Hög renhet (Si₃N4 större än eller lika med 50 %, 200 mesh)
1,800 – 2,200
1,950 – 2,350
Tianjin / Qingdao
Anti-dumpningsrisk för hög renhet; stark lokal efterfrågan
2
Vietnam​
Vanlig
1,050 – 1,250
1,200 – 1,400
Fangcheng / Shanghai
Kina–ASEAN FTA=0 % tull; stigande stålkapacitetsöverföring
2
Vietnam​
Hög renhet
1,700 – 2,100
1,850 – 2,250
Fangcheng / Shanghai
Kort fraktavstånd håller frakten låg ($50–80/MT)
3
Tyskland​
Vanlig
1,300 – 1,500
1,450 – 1,650
Shanghai / Ningbo
EU-anti-antidumpning 5–10 % på hög-renhet; CE behövs
3
Tyskland​
Hög renhet
2,200 – 2,600
2,350 – 2,750
Shanghai / Ningbo
Högklassiga eldfasta efterfrågan; högre logistikkostnad
4
Italien​
Vanlig
1,320 – 1,520
1,470 – 1,670
Shanghai / Ningbo
Eurostyrkan pressar upp priset; CE-märkning obligatorisk
4
Italien​
Hög renhet
2,250 – 2,650
2,400 – 2,800
Shanghai / Ningbo
Köpare av hög-metallurgi föredrar hög renhet
5
USA​
Vanlig
1,400 – 1,600
1,550 – 1,750
Shanghai / Lianyungang
ASTM A144 överensstämmelse; ingen extra taxa; lång frakt
5
USA​
Hög renhet
2,400 – 2,800
2,550 – 2,950
Shanghai / Lianyungang
EV-batterisektorns efterfrågan; sjöfrakt $200–300/MT
6
Kanada​
Vanlig
1,420 – 1,620
1,570 – 1,770
Qingdao / Shanghai
Vinterfrakttillägg +10–15 %; rena råvarubehov
6
Kanada​
Hög renhet
2,450 – 2,850
2,600 – 3,000
Qingdao / Shanghai
Eldfast uppgradering driven av miljöregler
7
saudi-arabien​
Vanlig
1,200 – 1,400
1,350 – 1,550
Qingdao / Shanghai
Vision 2030 infraprojekt; noll lokal produktion
7
saudi-arabien​
Hög renhet
2,000 – 2,400
2,150 – 2,550
Qingdao / Shanghai
Import-beroende marknad; stabil efterfrågan
8
UAE​
Vanlig
1,180 – 1,380
1,330 – 1,530
Shanghai / Ningbo
Åter-exporthubb; GCC-taxa-gratis bland medlemmar
8
UAE​
Hög renhet
1,950 – 2,350
2,100 – 2,500
Shanghai / Ningbo
Priser som påverkas av regional återexportefterfrågan
9
Brasilien​
Vanlig
1,250 – 1,450
1,400 – 1,600
Shanghai / Shenzhen
BRL svaghet ökar landad kostnad; järnmalmsindustrins användning
9
Brasilien​
Hög renhet
2,100 – 2,500
2,250 – 2,650
Shanghai / Shenzhen
Eldfasta material för gruvsektorn; frakt 120–180 USD/MT
10
Turkiet​
Vanlig
1,280 – 1,480
1,430 – 1,630
Lianyungang / Shanghai
Stålproduktion #2 i Europa; transitroll för Eurasien
10
Turkiet​
Hög renhet
2,150 – 2,550
2,300 – 2,700
Lianyungang / Shanghai
Svarta havets sjöfartsrisker påverkar fraktstabiliteten

 

1. Hur syntetiseras ferrokiselnitrid?​

Produktionsvägar för FeSiN från råmaterial till färdig legering
Ferrokiselnitrid(FeSiN) syntetiseras genom att introducerakvävetill en kisel-järnlegeringsmatris. De vanligaste metoderna innebärnitridering av ferrokiselellerdirekt reaktion av kisel/järnkällor med kväve​ under kontrollerade höga-temperaturförhållanden.

Huvudsyntesvägar

Metod
Processbeskrivning
Villkor
Direkt nitrering av ferrokisel​
FeSi (vanligtvis FeSi 75) värms upp i en kväveatmosfär
1200–1400 grader, flera timmar; fast-diffusion
Karbotermisk reduktion + nitrering​
Blandning av SiO2-, C-, Fe- och N2-källa reagerade tillsammans
1500–1600 grader i ljusbågs- eller induktionsugn
Plasma- eller mikrovågsassisterad-nitrering​
Förbättrad kinetik med N₂-plasma eller mikrovågor
Snabbare reaktion, potentiellt lägre temperatur; främst FoU/kommersiella försök

Typiska steg (direkt nitrering)

Laddningsförberedelser– Krossa FeSi-klumpar för att öka ytan.
Rena– Avlägsna luft från reaktorn med inert gas (Ar/N₂).
Värme– Höj temperaturen till 1200–1400 grader i strömmande N₂ med hög renhet.
Hålla​ – Håll temperaturen tills önskad N-halt (15–25 %) uppnås.
Sval– Under N₂ för att förhindra nedbrytning.
Krossa/storlek– Producera granulat eller pulver för kommersiellt bruk.
Nyckelfaktorer
Partikelstorleken hos FeSi-tillförseln påverkar reaktionshastigheten.
Högre N2-tryck kan förbättra penetrationen men ökar kostnaderna.
Föroreningar (Al, Ca) påverkar nitridfasbildning och legeringsegenskaper.

 

2. Ferrokiselnitrid (FeSi₃N₄) partikelstorleksstandarder​

Kommersiella storleksklassificeringar och deras tillämpningar
KommersiellFerro Silicon Nitride pulver/klumpär betygsatt avpartikelstorleksfördelningför att passa olika metallurgiska processer. Även om FeSiN inte är en stökiometrisk förening som FeSi3N4 (formeln är nominell för illustration), används termen ibland löst för att indikera hög kvävehalt.
Form
Partikelstorleksintervall
Typisk standard
Ansökan
Pulver​
−40 mesh till −325 mesh (Mindre än eller lika med 425 µm till Mindre än eller lika med 45 µm)
ASTM E11 siktserie
Skänkstålbehandling, snabb ympning
Fint pulver​
−100 mesh till −200 mesh (mindre än eller lika med 150 µm till mindre än eller lika med 75 µm)
ISO 3310-1
Duktilt järn sen behandling
Granulat​
1–10 mm
Anpassad storlek
Kontrollerad frisättning i ugn
Klump​
10–80 mm
Visuell gradering
Bulktillsats vid gjuteri/ståltillverkning
Standarder och tester
ASTM E11(siktanalys) för limning av pulver/granulat.
ISO 3310-1för internationell partikelstorleksöverensstämmelse.
Laserdiffraktion eller mikroskopi för finpulververifiering.
Välja partikelstorlek
Mindre storlekar​ → snabbare upplösning, används där snabbt Si/N-upptag behövs.
Större storlekar​ → långsammare, mer kontrollerad reaktion, lägre damm, ekonomiskt för stora partier.
Leverantörer tillhandahåller vanligtvis enstorleksintygmed varje batch.

 

3. Vad är Ferro Silicon Nitride Pulver och hur görs det?​

Definition, sammansättning och steg-för-steg-produktion av FeSiN-pulver

Definition

Ferro Silicon Nitride pulverär ett fint, gråmetalliskt pulver som består avkisel (20–40 %), järn (balans), ochkväve (15–25 %). Den används som ennodulizer, ympmedel, ochmikrolegeringsmedelinom järn- och stålmetallurgi.

Produktionsprocess

  • Val av råvaror– Ferrokisel med hög renhet (vanligtvis FeSi 75) eller SiO₂ + Fe + C-blandning.
  • Nitrering– Värm material i en kontrollerad N₂-atmosfär (1200–1600 grader) för att sprida kväve in i legeringen.
  • Kyl– Kyl under N₂ för att behålla kvävehalten.
  • Pulverisering– Krossa och mal till målpartikelstorleken (ofta −40 till −200 mesh).
  • Klassificering– Sil eller luftklassificera för att uppnå önskad storleksfördelning.
  • Förpackning– Förslut i fuktsäkra behållare för att förhindra kväveförlust.

Nyckelfunktioner

  • Dubbel legeringseffekt: Tillför Si för deoxidation/legering och N för fällningsförstärkning.
  • Snabb upplösningi smält metall på grund av hög yta av pulver.
  • Renare metall: Mindre oxidslagg jämfört med Mg-behandlingar i järn.
Ansökningar
  • Nodulisering av segjärn (stödjer sfärisk grafitbildning).
  • Mikrolegering av stål (bildar AlN, VN, TiN för kornförädling).
  • Gjutjärnsympning (förbättrar grafitstruktur, minskar kyla).

FeSiN-pulver ger metallurger exakt kontroll över kväve- och kiselnivåer i högpresterande metallproduktion.

 

Besökhttps://www.metal-alloy.com/för att lära dig mer om produkten. Om du vill veta mer om produktpriset eller är intresserad av att köpa, vänligen mailamarket@zanewmetal.com. Vi återkommer till dig så snart vi ser ditt meddelande.

 

Få en offert idag

 

Iron Silicon Alloy With 75 Silicon Silver Grey Powder For High Strength Alloy Steel Making

🏭 Varför välja ZhenAn?

 

Vi har en stark grund och en kund-fokuserad serviceattityd. Våra produkter exporteras till Europa, Asien, Afrika, Australien och Sydamerika, vilket ger hög kundnöjdhet.
Dessutom har vi ett professionellt FoU- och försäljningsteam, samt vår egen fabrik och laboratorium.
Varje parti av produkter genomgår rigorös inspektion av vårt kvalitetskontrollteam.
Efter att ha klarat en serie tester levereras våra produkter till kunderna, vilket säkerställer kvalitetssäkring.
Vi erbjuder kundanpassade produkter med olika innehåll, standarder och specifikationer skräddarsydda efter kundens behov.

• Konkurrenskraftiga priser
• Lagervara i flera specifikationer
• Flerårig erfarenhet av produktion och export
• Mogna FoU- och kvalitetsinspektionsteam som säkerställer stabil och hög kvalitet

24-timmars onlinetjänst
• Förfrågningar kommer att besvaras inom 2 timmar.
• Snabbaste leveranstider.
• Omfattande tunn-filmanalys, materialförsörjning och problemlösning- under beläggningsprocessen.
• FoU-tjänster för kundanpassade nya förångningsmaterial.
• ISO 9001:2008 och SGS-certifierad; renhetstestad och säkert transporterad.

en enda-lösning

professionellt team

hög kvalitet