FeSi75, FeSi72, FeSi65 Jämförda ferrokiselkvaliteter: En inköpsguide för ståltillverkning och gjuteri

Jul 14, 2025

Lämna ett meddelande

FeSi75, FeSi72, FeSi65 Jämförda ferrokiselkvaliteter: En inköpsguide för ståltillverkning och gjuteri

Ferrokisel är den mest använda ferrolegeringen inom global ståltillverkning - ungefär 5 kg FeSi används per metriskt ton producerat råstål. Men allt ferrokisel är inte detsamma. De tre kvaliteterna som behandlas här - FeSi75, FeSi72 och FeSi65 - skiljer sig åt i kiselinnehåll, aluminiumgränser och föroreningsprofiler. Den här artikeln ger en teknisk jämförelse grundad i GB/T 2272-2020, den kinesiska nationella standarden för ferrokisel, och branschpraxis så att inköpschefer kan ange rätt kvalitet för sin process.

Viktiga takeaways

FeSi75 (Si större än eller lika med 75 %, Al 0,1–2,0 % beroende på under-klass)är det förstklassiga valet för hög-deoxidation av stål, inokulering av segjärn och elektriskt stål - där noggrann inneslutningskontroll är viktig.

FeSi72 (Si större än eller lika med 72 %, Al mindre än eller lika med 2,0 %)är den ekonomiska arbetshästen för standardproduktion av kolstål, armeringsjärn och konstruktionsstål. Den levererar ungefär 96 % av kiselenheterna i FeSi75 till en lägre kostnad per ton.

FeSi65 (Si större än eller lika med 65 %, Al mindre än eller lika med 2,0–3,0 %)är budgetalternativet för bulkdeoxidation i mindre krävande smältor. Högre kiselkvaliteter kan delvis ersättas av FeSi65 när Si-specifikationsmålen är flexibla.

Valet av partikelstorlek är processberoende-.10–50 mm är standard för EAF/BOF-ståltillverkning; 3–10 mm för gjuteriympning; 0–3 mm för kärntråd. Att använda fel storlek minskar kiselåtervinningen och ökar kostnaderna.

Låga-aluminiumunder-kvaliteter (Al Mindre än eller lika med 0,5 %, Mindre än eller lika med 0,1 %)är väsentliga för lagerstål, fjäderstål och elstål där Al₂O3-inneslutningar försämrar utmattningslivslängden och ytkvaliteten. Kostnadspåslaget motiveras av sänkta avslagstal.

 

Vad är priset på ferrokisel?Kinas exportferrokiselpriser den 14 juli // Ferrokiselpris idag // Ferro Silicon Lumps Price 
Enhet: USD/ton
produkt Stämpla Citationstecken Uppgång och fall Anmärkning
Ferrokisel 72 1000-1030 -- FOB Tianjin hamn
Ferrokisel 75 1080-1100 -- FOB Tianjin hamn

 

 

Vad är priset på ferrokisel?Särskilda ferrokiselpriser i Kina den 14 juli // Ferro Silicon Price Per Ton // Ferro Silicon Factory
Enhet: Yuan/ton, naturligt block, kontantpris fritt-fabrik inklusive moms
Normalpris på lågaluminiumkiseljärn i Kina
Produktnamn Specifikation område pris Uppgång och fall Anmärkning
Låg aluminiumferrokisel Si75Al<0.1 Qinghai 6700-6750 -- Fabrikspris inklusive moms
Låg aluminiumferrokisel Si75Al<0.5 Qinghai 6400-6450 -- Fabrikspris inklusive moms
Låg aluminiumferrokisel Si75Al<0.1 Inre Mongoliet 6700-6750 -- Fabrikspris inklusive moms
Låg aluminiumferrokisel Si75Al<0.5 Inre Mongoliet 6400-6450 -- Fabrikspris inklusive moms
Obs: Ovanstående priser är endast för referens. Företag kan sätta priser efter sina egna förutsättningar.
modular-1
Behöver du ett ferrokiseloffert som matchar din specifikation?

Skicka oss din önskade kvalitet (FeSi75/72/65), Al-gräns, partikelstorlek och månadsvolym. Vi returnerar en COA-uppbackad offert inom en arbetsdag.

E-post:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805

1. Ferrokisel i ett ögonkast: vad det är och varför det spelar roll

Ferrokisel (FeSi) är en järn-kisellegering som framställs genom karbotermisk reduktion av kvarts (SiO₂) i närvaro av järn-bärande material i en nedsänkt elektrisk ljusbågsugn. Kiselhalten i kommersiellt FeSi varierar från 15 % till 95 %, med 65–75 % intervallet som står för den stora majoriteten av förbrukningen av ståltillverkning och gjuteri.

Vid ståltillverkning har ferrokisel två primära funktioner:deoxidation(avlägsna löst syre från smält stål för att förhindra porositet och oxidinneslutningar) ochlegering(tillsats av kisel för att uppnå målets mekaniska och magnetiska egenskaper). I gjuterier fungerar FeSi också som enympmedel- främjar bildningen av fin, jämnt fördelad grafit i gjutjärn - och som en komponent av magnesium-ferrokiselnodulizersför segjärnstillverkning.

ZhenAn International, med huvudkontor i Anyang, Henan-provinsen, Kina, levererar ferrokisel i alla tre kvaliteter från två produktionsbaser på totalt 30 000 m², med en årlig kapacitet på 150,000+ ton. Företaget har ISO 9001:2015-certifiering och tillhandahåller SGS-inspekterade försändelser till över 100 länder.

2. Kemisk sammansättning: FeSi75 vs. FeSi72 vs. FeSi65

Tabellen nedan visar den typiska kemiska sammansättningen för de tre kvaliteterna. FeSi75 har den rikaste aluminiumunder-kvalitetsstrukturen under GB/T 2272-2020, vilket återspeglar dess användning i hög-stålapplikationer där inneslutningskontroll är avgörande. FeSi72 och FeSi65 har färre alternativ för underklass och är inriktade på bulkdeoxidation.

Element FeSi75 (standard) FeSi72 FeSi65
Kisel (Si) Större än eller lika med 75,0 % Större än eller lika med 72,0 % Större än eller lika med 65,0 %
Kol (C) Mindre än eller lika med 0,20 % Mindre än eller lika med 0,20 % Mindre än eller lika med 0,20 %
Fosfor (P) Mindre än eller lika med 0,035 % Mindre än eller lika med 0,035 % Mindre än eller lika med 0,04 %
Svavel (S) Mindre än eller lika med 0,025 % Mindre än eller lika med 0,025 % Mindre än eller lika med 0,03 %
Mangan (Mn) Mindre än eller lika med 0,40 % Mindre än eller lika med 0,50 % Mindre än eller lika med 0,50 %
Krom (Cr) Mindre än eller lika med 0,30 % Mindre än eller lika med 0,50 % Mindre än eller lika med 0,50 %

Källa: Kommersiella specifikationer per GB/T 2272-2020, bekräftade mot leverantörscertifikat. Värden representerar standardbetyg; snävare gränser tillgängliga på begäran. FeSi75-aluminiumgränser beror på val av under-klass – se tabell 2.

2.1 FeSi75 aluminium under-kvaliteter (GB/T 2272-2020)

Aluminium är den viktigaste föroreningen att kontrollera, eftersom kvarvarande aluminium bildar hårda Al2O3-inneslutningar som minskar utmattningslivslängden i lagerstål, orsakar ytdefekter i plåtprodukter och täpper till nedsänkta inloppsmunstycken under kontinuerlig gjutning. GB/T 2272-2020 definierar fem underklasser av aluminium för FeSi75, var och en med successivt strängare gränser:

Under-betyg Aluminium (Al) Max Typisk tillämpning
FeSi75Al0.1 Mindre än eller lika med 0,10 % Elektriskt stål, ultra-rent lagerstål, speciallegeringar
FeSi75Al0,5 Mindre än eller lika med 0,50 % Lagerstål, fjäderstål, högkvalitativt-konstruktionsstål
FeSi75Al1.0 Mindre än eller lika med 1,0 % Allmänt legerat stål, rörledningsstål, tryckkärlsstål
FeSi75Al1.5 Mindre än eller lika med 1,5 % Kolkonstruktionsstål, armeringsjärn, valstråd
FeSi75Al2.0 Mindre än eller lika med 2,0 % Allmän deoxidation där inneslutningskontroll inte är kritisk

Källa: GB/T 2272-2020. Underklasserna Al0.5 och Al0.1- kräver en prispremie - vanligtvis 5–10 % över standard FeSi75 -, vilket återspeglar den ytterligare raffinering som krävs under produktionen.

För FeSi72 och FeSi65 specificeras aluminium vanligtvis som en enda maxgräns (Mindre än eller lika med 2,0 % för FeSi72, Mindre än eller lika med 2,0–3,0 % för FeSi65) snarare än genom diskreta under-klasser. Anpassade låga-Alla varianter av FeSi72 är tillgängliga men mindre vanliga.

3. Deoxidation: Hur kiselinnehåll påverkar prestanda

När ferrokisel tillsätts till smält stål, reagerar kisel med löst syre enligt reaktionen:

2FeO + Si → 2Fe + SiO2

Kiseldioxiden (SiO₂) som produceras är mindre tät än flytande stål och flyter in i slaggskiktet. Ju högre kiselhalten i ferrokiseln är, desto mer syre kan den avlägsna per kilo tillsatt legering.

3.1 Praktisk jämförelse av silikonenheter

För upphandlingsändamål, beräknakostnad per levererad silikonenhetsnarare än kostnad per ton legering. Ett metriskt ton av varje kvalitet levererar följande ungefärliga kiselenheter (förutsatt minsta Si-innehåll):

Kvalitet Si Levereras per MT Relativ FeSi-förbrukning
(att leverera lika Si)
FeSi75 750 kg 1,00× (baslinje)
FeSi72 720 kg 1.04× (+4%)
FeSi65 650 kg 1.15× (+15%)

Värden baserade på lägsta kiselhalt per kommersiell specifikation. Den faktiska kiselåtervinningshastigheten (vanligtvis 70–92 %) beror vidare på tillsättningstidpunkten, badtemperaturen och omrörningsförhållandena - faktorer oberoende av vald kvalitet.

Silikonåtervinning- procentandelen tillsatt kisel som faktiskt kommer in i stålet - varierar från cirka 70 % för tidiga fasta tillsatser till 85–92 % för sena vätsketillsatser- av stål eller injektion genom kärntråd. När du jämför kvaliteter, använd din anläggnings historiska återvinningsgrad på det teoretiska kisel som levereras per ton för att uppskatta den effektiva kostnaden per återvunnet kiselkilogram.

4. Gjuteriapplikationer: ympning och nodulering

I gjutjärnstillverkningen skiftar ferrokiselns roll från deoxidation tillmikrostrukturkontroll. Två distinkta funktioner är viktiga:

4.1 Inokulering

När ferrokisel tillsätts till smält gjutjärn strax före gjutning främjar det bildandet av fina, jämnt fördelade typ-A-grafitflingor (i gråjärn) eller grafitknölar (i segjärn). Detta förbättrar draghållfastheten, minskar kylningsdjupet och ger mer konsekventa mekaniska egenskaper över gjutsektionen. FeSi75 är standardkvaliteten för ympmedel eftersom dess höga kiselinnehåll ger snabb upplösning och en stark grafitiserande effekt med minimal tillsatsvolym.

4.2 Nodulisering (duktilt järn)

Ferrokisel fungerar som bärarlegering i magnesium-ferrosicon (MgFeSi) nodulizers - som vanligtvis innehåller 5–9 % Mg, 42–48 % Si och resten järn. FeSi-basen ger det kisel som behövs för att främja grafit, medan magnesium driver sfäroidiseringen av grafit från flingor till knölar. FeSi75 med låg aluminiumhalt (mindre än eller lika med 1,0%) är att föredra för produktion av nodulizer eftersom överskott av aluminium stör magnesiumåtervinningen.

Ansökan Rekommenderat betyg Typisk storlek Nyckelspecifikation
Ympning av gråjärn FeSi75 3–10 mm Si Större än eller lika med 75 %, Al Mindre än eller lika med 1,5 %, Ca 0,5–1,5 % (nyttigt)
Ympning av segjärn FeSi75 1–6 mm Si Större än eller lika med 75 %, Al Mindre än eller lika med 1,0 %, låg Ti önskvärt
Nodulizer-baslegering FeSi75 (lågt Al) 10–30 mm Si 42–48 % (i MgFeSi), Al Mindre än eller lika med 1,0 %
Allmän gjuteri deoxidation FeSi72 eller FeSi65 8–15 mm Standard kommersiell specifikation

Gjuterispecifika ferrokiselkvaliteter kan innehålla kontrollerade kalciumnivåer (0,5–2,0 %) för att förbättra ympningseffektiviteten. Bekräfta dessa krav med din gjuterimetallurg innan du beställer.

5. Val av partikelstorlek genom process

Partikelstorlek påverkar upplösningshastighet, kiselåtervinning, dammgenerering och hanteringslogistik. Tabellen nedan kartlägger varje vanligt ferrokiselstorleksområde till dess standardprocessapplikation:

Storleksintervall Behandla Logisk grund
0–3 mm (pulver/finmaterial) Kärnatrådsfyllning, pulverinjektion Fin partikelstorlek säkerställer enhetlig packningsdensitet inuti stålmanteln och snabb upplösning i smältan efter injektion.
1–3 mm Sekundär metallurgi, precisionsgjutning Snabb upplösning för trimning av komposition på sent-stadium. I tunn-väggiga precisionsgjutgods (vägg<10 mm), fine powder improves density by ~30%.
3–10 mm Gjuteriympning, medelstora ugnar Balanserad upplösningshastighet säkerställer jämn fördelning i skänken innan hällning. Standard för skänkympning i järngjuterier.
10–50 mm EAF, BOF, skänkugn (standard ståltillverkning) Den mest specificerade storleken globalt. Partiklar löses upp med en kontrollerad hastighet, uppnår djup deoxidation och är lätta att hantera och ladda med konventionell utrustning.
50–100 mm Stora ugnar, bulkladdning Minimerar oxidationsförluster under laddning. Kräver längre upplösningstid; lämplig för ugnar med tillräcklig uppehållstid och omrörning.
Naturligt block (som-krossat) Allmänt syfte, storlek på-webbplatsen Lägre kostnad (ingen precisionsscreening). Bruk med-intern krossnings- och siktningskapacitet kanske föredrar detta alternativ.

Screeningtolerans: överdimensionerat och underdimensionerat material tillsammans bör inte överstiga 10 % av den totala partiets vikt enligt standard kommersiell praxis. För kärntrådsapplikationer är snävare toleranser (±5%) typiska.

6. Förpackning, dokumentation och kvalitetssäkring

För internationell upphandling är förpackning och dokumentation lika viktig som legeringsspecifikationen i sig.

6.1 Förpackningsalternativ

1 MT bulksäckar (FIBC):Standard exportförpackning. Vävd polypropen med inre polyetenfoder. UV-stabiliserad för utomhusförvaring. Fyra lyftöglor för hantering av kran/gaffeltruck.

25 kg / 50 kg säckar på pall:Lämplig för köpare av mindre-volymer eller anläggningar utan utrustning för hantering av bulk-påsar. Krymp-lindad på fumigerade träpallar (kompatibel med ISPM 15).

Stålfat:För fina pulverkvaliteter (0–3 mm) där fuktskydd är kritiskt. Används främst för kärnmaterial av-tråd-kvalitet.

Alla förpackningar är märkta med kvalitet, partinummer, kemikaliespecifikation, nettovikt och ZhenAn tillverkaridentitet. Anpassad märkning (köparmärke, destinationsmärkning) är tillgänglig för kontraktsbeställningar.

6.2 Kvalitetsdokumentation

Varje försändelse inkluderar:

Analyscertifikat (COA):Batch-specifik kemisk analys för Si, Al, C, P, S, Mn, Cr och alla andra element som anges i köpekontraktet.

SGS (eller motsvarande) inspektionsrapport:Tredje-verifiering av kemisk sammansättning, partikelstorleksfördelning och förpackningsskick. Tillgänglig på begäran eller som avtalskrav.

Partikelstorleksfördelningsrapport:Siktanalys som visar procentandel inom specifikation, över- och understorleksfraktioner.

Packlista och ursprungsintyg:Standard fraktdokumentation. Form E / Form F-certifikat tillgängliga för tillämpliga förmånliga handelsarrangemang.

7. Hur man specificerar ferrokisel i en inköpsorder

En fullständig ferrokiselspecifikation bör innehålla följande sex element. Ett exempel följer:

Exempel på inköpsorderspecifikation:
Produkt: Ferrokisel FeSi75Al1.0
Kemisk: Si Större än eller lika med 75,0 %, Al Mindre än eller lika med 1,0 %, C Mindre än eller lika med 0,20 %, P Mindre än eller lika med 0,035 %, S Mindre än eller lika med 0,025 %
Storlek: 10–50 mm (större än eller lika med 90 % inom intervallet, mindre än eller lika med 5 % överdimension, mindre än eller lika med 5 % understorlek)
Förpackning: 1 MT bulksäckar med innerfoder
Kvantitet: 100 MT (±5 % tolerans)
Dokumentation: COA per parti, SGS-inspektion vid lasthamn
Leverans: FOB Tianjin / CIF [destinationshamn]

Att inkludera alla sex element eliminerar oklarheter och säkerställer att leverantören kan citera och leverera exakt vad din process kräver.

Vanliga frågor

Vad är skillnaden mellan FeSi75, FeSi72 och FeSi65 ferrokisel?

De tre kvaliteterna skiljer sig främst i kiselinnehåll: FeSi75 innehåller mer än eller lika med 75% Si, FeSi72 innehåller mer än eller lika med 72% Si, och FeSi65 innehåller mer än eller lika med 65% Si. FeSi75 erbjuder den starkaste deoxidationsförmågan och är att föredra för inokulering av hög-stål och segjärn. FeSi72 är ett ekonomiskt alternativ för allmän ståltillverkning - det kräver cirka 4 viktprocent mer material för att leverera samma kiselenheter. FeSi65 används i bulkdeoxidation där kostnaden är det primära problemet och kiselspecifikationsmålen är flexibla. FeSi75 erbjuder även fem under{17}}aluminiumkvaliteter (Al Mindre än eller lika med 0,1 % till Mindre än eller lika med 2,0 %) för applikationer som kräver strikt inneslutningskontroll, som lagerstål och elektriskt stål.

Hur fungerar deoxidationsreaktionen av ferrokisel vid ståltillverkning?

Kisel i ferrokisel reagerar med löst syre i smält stål enligt 2FeO + Si → 2Fe + SiO₂. Den resulterande kiseldioxiden (SiO₂) är lättare än flytande stål och flyter in i slaggskiktet, där den avlägsnas. FeSi75, med högre kiselhalt per kilogram, uppnår snabbare och mer fullständig deoxidation. Kiselåtervinningsgraderna varierar vanligtvis från 70 % till 92 % beroende på tillsatsmetoden - sena tillsatser till deoxiderat stål eller injektion genom kärntråd ger högre återvinning än tidiga fasta tillsatser till ett oxiderande bad. Korrekt deoxiderat stål har färre oxidinneslutningar, bättre mekaniska egenskaper, minskad porositet och förbättrad ytkvalitet.

Vilken partikelstorlek för ferrokisel ska jag välja för min applikation?

Valet av partikelstorlek beror på din ugnstyp och tillsatsmetod. Använd 0–3 mm för kärntrådsproduktion och pulverinsprutningssystem. Använd 3–10 mm för gjuteriympning och ugnar med medel-kapacitet. Använd 10–50 mm för elektriska ljusbågsugnar (EAF), basal oxygen ugnar (BOF) och skänkugnar - detta är den vanligaste storleken inom global ståltillverkning. Använd 50–100 mm för stora nedsänkta ljusbågsugnar och bulklegeringsladdning. Naturligt block (som-krossat, osilat) material är tillgängligt till lägre kostnad för bruk som utför sin egen dimensionering. Bekräfta alltid storleksfördelningstoleranser med din leverantör innan du beställer.

Vilken roll spelar aluminium i ferrokisel, och varför spelar låga-Al-halter betydelse?

Aluminium är en naturligt förekommande förorening i ferrokisel, införd från kvartsråvaran och reduktionsprocessen. Vid standardståltillverkning är aluminiumnivåer upp till 2,0 % acceptabla eftersom de resulterande Al₂O3-inneslutningarna inte är avgörande för slutanvändningens prestanda. För lagerstål, fjäderstål, elektriskt stål och andra hög-renhetskvaliteter krävs dock låg-aluminiumferrokisel (Al Mindre än eller lika med 0,5 % eller Mindre än eller lika med 0,1%), eftersom hårt, icke-deformerbart Al₂O₃-inneslutningar minskar utmattning av livslängdsinneslutningar av utmattning. tunna-produkter och kan täppa till nedsänkta inloppsmunstycken under kontinuerlig gjutning. Prispåslaget för låga-Al-kvaliteter (5–10 %) återvinns vanligtvis genom minskade avvisningsfrekvenser vid hög-stålproduktion.

Hur förpackas ferrokisel vanligtvis för internationell frakt?

Standardexportförpackning är 1-metrisk-ton bulkpåsar (FIBC) gjorda av vävd polypropen med inre foder av polyeten. Dessa är UV-stabiliserade för utomhusförvaring och har fyra lyftöglor. För köpare med mindre volymer är 25 kg eller 50 kg vävda påsar på gasade träpallar (ISPM 15-kompatibel) standard. Fina pulverkvaliteter (0–3 mm) kan skickas i förseglade stålfat för fuktskydd. Alla förpackningar har partinummer, kvalitet, kemikaliespecifikation, nettovikt och tillverkaridentitet. ZhenAn skickas från Tianjin Port med fullständig dokumentation inklusive COA, SGS inspektionsrapporter, packlista och ursprungscertifikat.

Kan jag använda FeSi72 istället för FeSi75 för deoxidation av ståltillverkning?

Ja, FeSi72 kan ersätta FeSi75 i många allmänna ståltillverkningsapplikationer. Deoxidationskemin är identisk - endast den mängd som krävs ändras. Du behöver ungefär 4 % mer FeSi72 i vikt för att leverera samma massa kisel som FeSi75. FeSi75 förblir det bättre valet när: (a) strikt kiselspecifikationskontroll krävs i den slutliga stålsorten, (b) producerar hög-stål (lager, fjäder, el, verktygsstål) där föroreningsgränserna är kritiska, eller (c) aluminiuminnehållet måste kontrolleras strikt genom en certifierad Al-subgrade-. FeSi72 är det ekonomiska valet för standard kolstål, armeringsstål, konstruktionsstål och valstrådsproduktion där mindre föroreningsvariationer ligger inom toleransen. Beräkna din effektiva kostnad per återvunnet kiselkilo innan du fattar ersättningsbeslutet.

Referenser

GB/T 2272-2020 - Ferrosilicon (硅铁). Nationell standard för Folkrepubliken Kina. https://openstd.samr.gov.cn/bzgk/std/newGbInfo?hcno=F93D0B06FA81F6070F10BF51822BB152 (tillgänglig 2026-08-06)

HS Ferroalloy - Ferro Silicon: Kvaliteter, sammansättning och tillämpningar. https://hsferroalloy.com/ferro-silikon/ (tillgänglig 2026-08-06)

HS Ferroalloy - kvaliteter av ferrokisel och deras tillämpningar. https://hsferroalloy.com/grades-of-ferrosicon-och-deras-applikationer/ (tillgänglig 2026-08-06)

ZX Ferroalloy - Specifika krav för ferrokiselstorlek i olika industrier. https://zxferroalloy.com/resource/specific-krav-för-ferrokisel-storlek-i-olika-branscher/ (tillgänglig 2026-08-06)

ZhenAn / Ferro-Silicon-Alloy.com - Vilken storlek Ferrosicon för ståltillverkning? Komplett partikelstorleksvalsguide. https://www.ferro-silikon-alloy.com/news/what-size-ferrosicon-för-ståltillverkning-komplett-85576345.html (tillgänglig 2026-08-06)

Caishuku Material Database - FeSi75Al1.5 per GB/T 2272-2020. https://www.caishuku.com/material/detail_3006345.html (tillgänglig 2026-08-06)

Caishuku Material Database - FeSi65 per GB/T 2272-2020. https://www.caishuku.com/material/detail.php?mid=3007761 (tillgänglig 2026-08-06)

Elkem - Vad är ferrokisel? https://www.elkem.com/products/silicon/ferrosilicon/ (tillgänglig 2026-08-06)

Beifang Alloy - Ferro Silicon 70/75 Grade: Specifikationer, egenskaper och tillämpningar. https://www.beifangalloy.com/ferro-silikon-70-75-grade-specifications-properties-and-applications/ (tillgänglig 2026-08-06)

Originalkällartikel - ZhenAn International, "High Quality Ferrosilicon 75%/72%/65% for Steelmaking." https://www.metal-alloy.com/info/high-quality-ferrosicon-75-72-65-for-stee-103043805.html (publicerad 2025-07-13, tillgänglig 2026-08-06)

All teknisk data har kors-referens mot de citerade källorna vid uppdateringsdatumet (6 augusti 2026). Kemisk sammansättning är baserad på GB/T 2272-2020 och representativa kommersiella specifikationer. Faktiska brukscertifikat kan variera inom den tillåtna toleransen för tillämplig standard. Om du identifierar ett fel, kontakta oss på market@zanewmetal.com så att vi kan rätta till det.

modular-1
Specificera din ferrokisel - Vi kommer att citera inom 24 timmar

Berätta för oss ditt betyg (FeSi75/72/65), Al-gräns, partikelstorlek, förpackningspreferens och månadsvolym. Vårt metallurgiska team kommer att returnera en COA-stödd offert med ledtid.

E-post:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805