Ferromanganese Mn 70: Sammansättningsgränser, indiska prisriktmärken och köparcheckar

May 12, 2025

Lämna ett meddelande

Ferromangan köps och säljs på manganinnehåll, så en handelsbeteckning som Mn 70 är ett avtalsförsäkran om kemisk sammansättning snarare än en marknadsföringsmärkning. Indiska marknadsnoteringar daterade den 12 maj 2025 ger köparna en praktisk referenspunkt: Mn 70 ferromangan bedömdes till lägst 73 000 Rs/ton och högst 73 500 Rs/ton i både Durgapur och Raipur, en spridning på ungefär 0,7 %. Det smala bandet pekar på en balanserad lokal utbudsposition snarare än en nödställd eller överhettad marknad.

Varför Mn 70 är referensbetyget i Indien

Durgapur och Raipur sitter inne i Indiens tätaste stål- och ferrolegeringsbälte, där masugnar- och elektriska-producenter förbrukar ferromangan med högt kol- som deoxidationsmedel och manganbärare. Eftersom inhemska manganmalmresurser är begränsade är smältverken beroende av importerad malm, till stor del från Sydafrika, Australien och Gabon, och av den rådande industriella krafttariffen. Båda ingångarna flyttar prisgolvet mer än vad mill-sentimentet gör. När malmlandad kostnad stiger eller tarifferna revideras, skiftar Mn 70 offerter först; när malmtillgångarna är tunga, minskar det noterade bandet och köparna får förhandlingsutrymme.

Sammansättning av ferromangan med hög-kolhalt

Specifikationer som skickas till Indien och till exportdestinationer skrivs vanligtvis som ett manganminimum plus tak för kisel, kol, fosfor och svavel. Typiska smältverksrader ser ut så här:

Parameter Rad 1 Rad 2 Rad 3 Rad 4
Mn 60 % min 65 % min 55 % min 60 % min
Si 14 % min 16 % min 22 % min 28 % min
C 2,50 % max 2,00 % max 0,50 % max 0,10 % max
P 0,30 % max 0,25 % max 0,20 % max 0,20 % max
S 0,03 % max 0,02 % max 0,02 % max 0,02 % max

Rader med 0,50 % och 0,10 % kolmaxima beskriver medium-kol och ferromangan med låg-kolhalt snarare än hög-kolmaterial. Manganfiguren ensam definierar därför aldrig produkten; kol- och kiselkolonnerna måste alltid läsas bredvid. Vissa specifikationer tillåter även fosfor vid 0,15 % eller 0,10 % max där smältverken producerar stål med låg-fosforhalt.

Hur Mn 70 mappar till publicerade standarder

ASTM A99 täcker ferromangan som en specifikationsklassfamilj, och GB/T 3795-2014 definierar ferromanganbeteckningarna som ofta används på kinesiska exportdokument; den kompletterande tillsatsen kiselmangan definieras i GB/T 4008-2008. Ett citat skrivet helt enkelt som "Mn 70" är inte i sig en standardbeteckning - det anger en lägsta mangannivå som måste paras ihop med gränser för de andra fyra elementen. Köpare som jämför erbjudanden från olika smältverk bör begära det fullständiga kemikaliecertifikatet snarare än att acceptera stenografin, eftersom två erbjudanden som båda kallas Mn 70 kan skilja sig åt med mer än 1 % kol och med en storleksordning i restkisel.

Levererad blankett, packning och besiktning

Exportpartier är normalt förpackade i 1 MT storsäckar, och inspektionscertifikatet utfärdas antingen av en oberoende tredjeparts-testinstitution eller av de producerande verken, beroende på villkoren som överenskommits i avtalet. Tre klausuler förtjänar uppmärksamhet under förhandling. Först bör provtagningsmetoden och det använda laboratoriet namnges, eftersom mangan- och svavelresultaten varierar med provberedningen. För det andra bör klumpstorleksintervallet skrivas in i specifikationen och bekräftas på certifikatet, eftersom böter påverkar återhämtningen i skänken. För det tredje förklarar prisbasen - oavsett om offerten är fritt-fabrik, FOB eller levererad till den indiska hamnen - det mesta av skillnaden mellan två till synes lika siffror, särskilt när frakt- och hamnhanteringen är volatil.

Vad rör det indiska prisbandet

Tre drivkrafter förklarar det mesta av rörelsen i indiska noteringar: kostnaden för importerad manganmalm, industriella eltariffer i smältklustren och inhemsk stålproduktion. Malm och kraft sätter kostnadsgolvet, medan stålproduktionstakten styr efterfrågan. Eftersom både Durgapur och Raipur citerade samma band på 73 000 till 73 500 Rs./metriskt ton den 12 maj 2025, var marknaden vid det ögonblicket arbitragerad mellan de två centren - en ovanligt tydlig signal om att ingendera platsen hade en frakt- eller tillgänglighetsfördel.

Vanliga frågor

Q:Är Mn 70 detsamma som ferromangan med hög-kolhalt?
A: Inte på egen hand. Mn 70 anger ett manganminimum; familjen (hög, medium eller låg kolhalt) bestäms av koldioxidgränsen, som sträcker sig från 2,50 % max ner till 0,10 % max över raderna ovanför.

Q:Varför angav Durgapur och Raipur samma pris den 12 maj 2025?
S: Båda centren bedömdes till 73 000 Rs/ton låg och 73 500 Rs/ton hög för Mn 70, vilket indikerar balanserat regionalt utbud utan frakt- eller tillgänglighetspremie mellan dem.

Q:Vilka standarder gäller för ett ferromangankontrakt?
S: ASTM A99 täcker ferromangankvalitetsfamiljen, GB/T 3795-2014 definierar exportbeteckningarna som används i kinesisk dokumentation, och GB/T 4008-2008 gäller för kiselmangan där tillsatsen också tillhandahålls.

Q:Vilka svavel- och fosforgränser bör anges?
A: 0,03 % S max med 0,30 % P max är typiskt för de grövre mangankvaliteterna, åtdragning till 0,02 % S med 0,20 % till 0,25 % P för renare kvaliteter och till 0,15 % eller 0,10 % P max för låg-fosforståltillverkning.

Q:Hur förpackas och certifieras ferromangan för export?
S: Standardpraxis är 1 MT storsäckar, med certifikatet utfärdat av en oberoende tredje-partstestinstitution eller av de producerande verken enligt de överenskomna avtalsvillkoren.

Q:Kan det angivna priset Rs./ton jämföras direkt med ett FOB-erbjudande?
S: Nej. Indiska inhemska offerter är från-fabrik eller levererade inom klustret, medan exporterbjudanden anges FOB eller CIF. Frakt, hamnhantering och tull måste läggas till innan de två numren är jämförbara.