European Ferrovanadium-pris den 9 april: FeV-betyg och V2O5-bedömning

Apr 15, 2025

Lämna ett meddelande

European Ferrovanadium Price den 9 april

Den 9 april bedömdes den europeiska ferrovanadiummarknaden till 23,90 (ned 0,10) till 24,21 (ned 0,10) USD per kg vanadin, en nivå motsvarande cirka RMB 86 100-87 200 RMB per ton på den omvandlingsbasis som normalt publiceras tillsammans med offerten. Vanadinpentoxid (V2O5) noterades till 5,00-5,21 USD per pund, motsvarande cirka 77 900-81 100 RMB per ton. Den amerikanska ferrovanadiumnoteringen på samma bedömning låg på 15,00-15,86 USD per pund vanadin, en premie till europeisk nivå som återspeglar den olika logistik- och leveransstrukturen på den nordamerikanska marknaden.

Produkt 9 april bedömning Daglig förändring Ca. RMB motsvarande
Europeiskt ferrovanadium (FeV) 23,90-24,21 USD/kg V -0.10 / -0.10 86,100-87 200 RMB/t
Vanadinpentoxid (V2O5) 5,00–5,21 USD/lb Ingen förändring 77 900-81 100 RMB/t
USA ferrovanadium 15.00–15.86 USD/lb V Ingen förändring Inte publicerad i RMB

Eftersom ferrovanadium prissätts på inneslutet vanadin snarare än på legeringsvikt, är en förskjutning på endast 0,10 USD/kg V värd ungefär 60 USD per ton av en 60 % V-lot. Det är tillräckligt stort för att ha betydelse för ett bruk som köper i bulk, men alldeles för litet i sig för att ändra konsumtionsmönster eller metallurgisk praxis.

Varför den europeiska räckvidden halkade något

Den blygsamma nedgången på 0,10 USD/kg V i båda ändarna av det europeiska intervallet pekar på en marknad där köpare redan hade täckt-närmare krav och var ovilliga att jaga material över 24 USD/kg V. Handlare beskrev tunn spotlikviditet snarare än någon förändring i det underliggande utbudet eller i orderboken nedströms. En mjukare bok vid oförändrat utbud producerar vanligtvis exakt den här typen av platt, glidande notering snarare än ett avgörande avbrott i endera riktningen.

Vanadinpentoxid fortsatte att förankra fling- och pulvermarknaden. Vid 5,00-5,21 USD/lb låg oxiden långt under de nivåer som nåddes under spiken 2018-2019, och det lämnade smältverken med begränsat utrymme att minska konverteringsmarginalerna för att vinna affärer. När oxiden och ferrolegeringen rör sig i takt, som de gjorde den 9 april, signalerar marknaden vanligtvis en balanserad leveranskedja snarare än en riktningstrend.

Ferrovanadiumkvaliteter och kemisk sammansättning

FeV-familjen som handlas internationellt går från FeV40 till FeV80, och varje klass är normalt uppdelad i en A-klass med snävare föroreningsgränser och en B-klass avsedd för mindre krävande heat. Sammansättningstabellen nedan följer det beteckningssystem som används i den kinesiska nationella standarden för ferrovanadium, GB/T 4139.

Kvalitet V (%) Al (%) max P (%) max Si (%) max C (%) max
FeV40-A 38-45 1.5 0.09 2.00 0.60
FeV40-B 38-45 2.0 0.15 3.00 0.80
FeV50-A 48-55 1.5 0.07 2.00 0.40
FeV50-B 48-55 2.0 0.10 2.50 0.60
FeV60-A 58-65 1.5 0.06 2.00 0.40
FeV60-B 58-65 2.0 0.10 2.50 0.60
FeV80-A 78-82 1.5 0.05 1.50 0.15
FeV80-B 78-82 2.0 0.06 1.50 0.20

Högre-vanadinkvaliteter som FeV80 bär proportionellt mindre egenvikt per enhet vanadin, vilket minskar frakt- och hanteringskostnaderna för varje kilogram av innesluten V. Lägre kvaliteter som FeV40 löses lättare i skänken och är attraktiva när upplösningstid, snarare än frakt, är den bindande begränsningen. Gränserna för aluminium, kisel och kol har störst betydelse på vägar som inte kan tolerera extra rester, särskilt för aluminium-dödade eller låga-kolstål.

Vanadium Pentoxide som uppströmsreferens

Vanadinpentoxid är referensråvaran för produktion av ferrovanadium, så flingpriset sätter ett golv under legeringspriset. Utöver legeringsvägen matar V2O5 också katalysator- och kemiska applikationer vars efterfrågan endast är löst korrelerad med stålproduktion, vilket är en anledning till att priserna på oxid och ferrolegering ibland skiljer sig åt under tysta stålperioder och sedan -justeras när efterfrågan på legeringar återvänder.

På efterfrågesidan är vanadinförbrukningen koncentrerad till hög-hållfast låg-legerat stål, verktygsstål och mikro-legerade armeringsjärn och struktursektioner, där en liten vanadintillsats höjer sträckgränsen utan att det krävs ett fullständigt legeringspaket. Eftersom tilläggshastigheterna vanligtvis är små, behandlar ståltillverkare priset på den inneslutna enheten som en förhandlingsbar kostnad snarare än en anledning att ändra det metallurgiska receptet.

Inköpsanteckningar för Ferrovanadium-köpare

Citera på basis av innehållet-vanadin i USD per kg V ​​så att erbjudanden i olika legeringskvaliteter kan jämföras direkt.

Bekräfta föroreningsklassen A eller B mot den avsedda smältvägen, inte bara vanadinhalten.

Kom överens om storleksintervallet för partiet: klumpar, krossat material och pulver beter sig annorlunda i skänken.

Jämför eventuella RMB-ekvivalenter på samma konverteringsbasis som används för USD-noteringen innan du godkänner ett köp.

Spåra V2O5 parallellt med legeringen, eftersom divergens mellan de två ofta föregår en priskorrigering.

Vanliga frågor

F: Vad var det europeiska ferrovanadiumpriset den 9 april?
Den europeiska bedömningen var 23,90 USD/kg V på den låga sidan och 24,21 USD/kg V på den höga sidan, båda ned 0,10 USD/kg V och motsvarande ungefär RMB 86 100-87 200 RMB per ton.

F: Flyttade vanadinpentoxid på samma dag?
V2O5 var oförändrad på 5,00-5,21 USD per pund, motsvarande cirka 77 900-81 100 RMB per ton.

F: Varför anges amerikanskt ferrovanadium i USD per pund snarare än per kilogram?
Den nordamerikanska marknaden citerar ferrovanadium på basis av per pund innehållet vanadin, så en direkt jämförelse med den europeiska noteringen kräver en enhetsomvandling först.

F: Vilken FeV-klass beställs oftast?
FeV50 och FeV60 är standard bulkkvaliteterna för ståltillverkning, medan FeV80 väljs när frakt- och hanteringskostnaden per innesluten enhet vanadin är störst.

F: Vad betyder suffixet A eller B?
A-klassen har strängare gränser för aluminium, fosfor, kisel och kol än B-klassen, och det är specificerat där smältan inte kan absorbera extra rester.

F: Hur ska en köpare jämföra två FeV-erbjudanden?
Normalisera båda till USD per kg innehållet vanadin, lägg sedan till kostnadsskillnaden som uppstår från kvalitetsklass, storlek och leveransvillkor innan du väljer.