Exportpriser för industriellt kisel: Metallurgiska kiselkvaliteter den 27 april

May 06, 2025

Lämna ett meddelande

27 april Metallurgical Silicon Export Price Ögonblicksbild

Kinesiska exportpriser för metallurgisk kisel för den 27 april höll sig inom ett smalt band. Fyra av de fem kvaliteterna som dominerar exportförfrågan - 421, 3303, 441 och 553 - var oförändrade från föregående arbetsdag, medan kemikalieklassen 2202 gav upp 50 USD per ton. Alla siffror i den här rapporten är -inklusive skatter, kostnadsfria-ombord-offerter hänvisade till Huangpu Port och uttryckt i US-dollar per ton.

Den jämna tonen är typisk för en marknad där smältverksproduktionen i nord-västra är bunden av månadskontrakt, vilket gör att spotexportfönstret är tunt. När platstillgängligheten är liten flyttar små orderstorleksförändringar enskilda kvaliteter snarare än hela kurvan, vilket är exakt mönstret som ses här: de breda-metallurgiska applikationskvaliteterna höll, medan den smalare kemiska-nischen korrigerades.

27 april Betyg Pristabell

Kvalitet Moms-inklusive offert (USD/t) Ändra Villkor
421 1460-1500 oförändrad Huangpu hamn, FOB
2202 2250-2350 ner 50 Huangpu hamn, FOB
3303 1460-1500 oförändrad Huangpu hamn, FOB
441 1360-1390 oförändrad Huangpu hamn, FOB
553 1300-1350 oförändrad Huangpu hamn, FOB

Två observationer är viktiga för alla som budgeterar ett köp. För det första tryckte årskurs 421 och årskurs 3303 samma band på detta datum, även om deras kemi skiljer sig åt; överlappningen sker när 3303 utbudet är långt och säljarna använder priset för att rensa det. För det andra är skillnaden mellan 421 och 553 ungefär 150 USD per ton, vilket är marknadens pris för att absorbera 0,7 procentenheter extra kisel plus bredare gränsvärden för järn, aluminium och kalcium.

Kemisk sammansättning bakom varje klass

Kvalitet Si (min, %) Fe (max, %) Al (max, %) Ca (max, %) P (max, %)
1515 99.6 0.15 - 0.015 0.004
2202 99.5 0.2 0.2 0.02 0.004
2203 99.5 0.2 0.2 0.03 0.004
2503 99.5 0.2 - 0.03 0.004
3103 99.4 0.3 0.1 0.03 0.005
3303 99.3 0.3 0.3 0.03 0.005
411 99.2 0.4 0.04-0.08 0.1 -
421 99.2 0.4 0.1-0.15 0.1 -
441 99.0 0.4 0.4 0.1 -
553 98.5 0.5 0.5 0.3 -

Själva betygskoden bär specifikationslogiken: den första siffran spårar järnnivån, den andra aluminiumnivån och den tredje kalciumnivån, så en lägre siffra i en given position innebär en snävare gräns för det elementet. Klass 1515 är den högsta -renheten med minst 99,6 % kisel, medan 553 är den lägsta-renhetsgraden som fortfarande handlas i bulk med minst 98,5 % kisel.

Varför den kemiska betyget lättade

Efterfrågan mix:metallurgiskt kisel som förbrukades av aluminiumlegeringar och ståldeoxiderande linjer var stabilt, så ferrokisel-substitutionskvaliteter höll sina bud.

Lagerposition:köpare av kisel av kemisk-kvalitet hade täckt terminskraven tidigare i månaden och steg tillbaka från spotförfrågan.

Tillgänglighet för frakt och container:Huangpus utrustningsförsörjning var normal, så prisrörelsen speglar produktens grunder snarare än logistikkostnaden.

Baseffekt:ett steg på 50 USD är litet mot ett 2250-2350-band och kan uppstå från en enskild last som återbjuds, så det bör inte ses som en trend förrän det upprepas.

Så här läser du en skatt-inklusive FOB-offert

En FOB-offert inklusive -skatt täcker materialet, inlandstransport till lasthamnen, terminalhantering och exportdokumentation, men den stannar vid fartygets räls. Det inkluderar inte sjöfrakt, sjöförsäkring, destinationshamnavgifter, importavgifter eller inlandsleverans. När du jämför erbjudanden från två leverantörer, normalisera fyra variabler innan du tittar på själva antalet: kiselhaltsbas, storleksfraktion, förpackningstyp och om analyscertifikatet utfärdas per värme eller per parti.

Storleksfraktion förtjänar särskild uppmärksamhet. Standardexportklump är siktad till 10-100 mm, vilket passar de flesta ugnar och skänktillsatser. Köpare av gjuteri och pulver-metallurgi behöver 1-3 mm granulat eller malt pulver, och dessa produkter har extra kostnader för sållning och dammuppsamling, så det angivna bandet för klump kan inte appliceras direkt på dem.

Typiska tillämpningar efter betyg

553 och 441:ståldeoxidation, ferrokiselersättning i skänken och allmänna gjuteriympmedelsblandningar.

421 och 411:aluminiumlegering för gjutning och extrudering, plus eldfast och pulvermetallurgiråvara.

3303 och 3103:sekundära aluminiumlegeringar där det räcker med en gräns för järn plus aluminium i mellanklassen.-

2202 och 2203:silikonmonomerråvara och högvärdiga-aluminiumlegeringar som kräver en mycket låg fosforhalt.

2503 och 1515:speciella kemiska och elektroniska applikationer som specificerar de tätaste restrutorna.

Köpare bör matcha betyget till det mest snäva element som deras process faktiskt kontrollerar. Över-specificering av kiselinnehåll flyttar helt enkelt kostnaden till en renhet som nedströmsprodukten inte kan använda, medan under-specificering av järn eller kalcium tvingas fram ytterligare raffinering som är mycket dyrare än den ursprungliga uppgraderingen.

Vanliga frågor

F: Vad betyder betygsnumret som 421 eller 553 på en kiselmetalloffert?
De tre siffrorna kodar föroreningstak snarare än kiselinnehåll direkt. Den första siffran avbildar den maximala järnhalten, den andra till aluminium och den tredje till kalcium, så klass 421 tillåter mer järn och aluminium än kvalitet 2202 medan kvalitet 553 har de lösaste gränserna för de vanliga exportkvaliteterna.

F: Är siffrorna för den 27 april levererade priser eller FOB-priser?
Varje offert i tabellen är ett -inklusive moms gratis-ombord-pris i Huangpu Port. Sjöfrakt, försäkring, importtullar och inlandsleverans på destinationen ingår inte och måste offereras separat av köparens speditör.

F: Varför är betyg 2202 prissatt så mycket högre än betyg 421?
Klass 2202 är en kiselmetall av kemisk-kvalitet med minst 99,5 % kisel, tät aluminium- och kalciumkontroll och en fosforgräns på 0,004 %. Den renhetsnivån passar silikon- och aluminiumlegeringsuppgifter, medan kvalitet 421 vid 99,2 % kisel tjänar metallurgisk och allmän legeringsplikt där ett bredare föroreningsfönster är acceptabelt.

F: Hur stor är ett typiskt exportparti av metallurgiskt kisel?
Standardpraxis är en 20-fots container som rymmer cirka 20 till 25 ton 10-100 mm klump, eller en 25-tons lift lastad i storsäckar. Mindre provpartier är vanligtvis offererade till en premie eftersom de inte absorberar den fasta kostnaden för inlandstransporter och terminalhantering.

F: Inkluderar det angivna priset redan förpackning?
Offerterna förutsätter vanligtvis 1 000 kg jumbopåsar med polyetenfoder, eller 25 kg vävda påsar på begäran. Ståltrumspackning och vakuumpackning kostnadsförs separat eftersom de lägger till hanteringstid och materialkostnad.

F: Vilka dokument följer normalt med en Huangpu Port-sändning?
En handelsfaktura, packlista, konossement, ursprungsintyg och ett bruksanalyscertifikat som omfattar kisel, järn, aluminium, kalcium och fosfor är standard. Analyscertifikatet ska utfärdas för samma värme eller parti som faktiskt skickas.