Ferrovanadium specifikationer & kemisk sammansättning diagram
Varje ferrovanadiumköp kommer ner till en tabell: hur mycket vanadin och hur mycket av allt annat. Det här diagrammet sätter FeV40, FeV50, FeV60 och FeV80 sida vid sida - V-innehåll, Al, P, Si och C-tak, och A/B-underklassen delar sig - så att du kan välja den kvalitet som passar ditt fosforfönster innan du ber om en offert.
Varför spelar ett sammansättningsdiagram av ferrovanadium någon roll?
Ferrovanadium köps och säljs mot siffror: vanadinhalt och takvärdena för resterna som avgör om en del passar ditt stål. Det här diagrammet konsoliderar hela familjen - från ingångsgrader tillFerrovanadium FeV60till toppen av sortimentet - på ett ställe, och varje ZhenAn-försändelse är certifierad mot dessa gränser med en batch-COA som anger faktiska värden.
Vilka är specifikationerna för varje Ferrovanadium-kvalitet?
Typiska gränser enligt GB/T 4139 / ASTM A102 praxis. Bekräfta slutliga gränser mot COA för ditt parti - valet av underklass bör matcha ditt ståls fosfor- och kolfönster.
| Kvalitet | V % | Al % Mindre än eller lika med | P % Mindre än eller lika med | Si % Mindre än eller lika med | C % Mindre än eller lika med |
|---|---|---|---|---|---|
| FeV40-A | 38–45 | 1.5 | 0.09 | 2.0 | 0.6 |
| FeV40-B | 38–45 | 2.0 | 0.15 | 3.0 | 0.8 |
| FeV50-A | 48–55 | 1.5 | 0.07 | 2.0 | 0.4 |
| FeV50-B | 45–55 | 2.0 | 0.10 | 2.5 | 0.6 |
| FeV60-A | 58.0–65.0 | 1.5 | 0.06 | 2.0 | 0.4 |
| FeV60-B | 58.0–65.0 | 2.0 | 0.10 | 2.5 | 0.6 |
| FeV80 | 78–82 | 2.0 | 0.06 | 1.5 | 0.20 |
FeV-A vs FeV-B underklasser: Vad skiljer sig egentligen?
"A" underklasser bär tätare aluminium-, fosfor-, kisel- och koltak - specificera dem när ditt stål har smala restfönster (armeringsjärn med låg fosforhalt, hög renhetsgrad). "B" underklasser passar allmän konstruktionskemi.
| Resterande | Ett underklassmönster | B underklassmönster | När det gäller |
|---|---|---|---|
| Aluminium | Mindre än eller lika med 1,5 % | Mindre än eller lika med 2,0 % | Renlighetskänsliga kvaliteter |
| Fosfor | Tätare (t.ex. Mindre än eller lika med 0,06–0,09%) | Lösare (t.ex. mindre än eller lika med 0,10–0,15 %) | Low-P armeringsjärn och HSLA-specifikationer |
| Kisel | Mindre än eller lika med 2,0 % | Mindre än eller lika med 2,5–3,0 % | Si budget i sleven |
| Kol | Mindre än eller lika med 0,4–0,6 % | Mindre än eller lika med 0,6–0,8 % | Lågkolhaltiga svetskvaliteter |
Ferrovanadium FeV80är den enda kvalitet, hög-vanadin änden av familjen: mest vanadin per ton tillsats, tätaste kol tak.
Vad bör ett Ferrovanadium COA innehålla?
En användbar COA rapporterar faktiska (ej nominella) V, Al, P, Si och C för det specifika partiet, den beställda standarden och kvaliteten, partinummer, massa och utgivningsdatum - och matchar trummans eller påsens etiketter. Om ett certifikat anger intervall istället för uppmätta värden, be om labbutskriften.
Vilka storlekar och förpackningar levereras Ferrovanadium?
Klumpstorlek 3–20 mm eller 10–50 mm; packning i 1 MT ton påsar eller 100 kg stålfat. Typisk ledtid 15–20 dagar från beställning (bekräfta aktuell schemaläggning). Ett gratis prov på 1 kg med COA finns tillgängligt för laboratoriekvalificering - seFerrovanadium FeV50sida för exempel-första arbetsflödet.
Vad frågar köpare om Ferrovanadium-specifikationer?
Vilken ferrovanadium-kvalitet ska jag ange?
Matcha vanadindensiteten till ditt tillsatssystem och kvarvarande fönster till dina stålspecifikationer - tabellen ovan plus din målkemi avgör FeV40/50/60/80 och underklass.
Är dessa gränsvärden garanterade värden?
De är de typiska specifikationsbanden som materialet produceras till; de bindande numren för varje parti finns på dess COA.
Vad är skillnaden mellan A och B underklasser?
A underklasser håller snävare Al, P, Si och C tak för restriktiva kemi; B-underklasser passar allmänt konstruktionsstål.
Vilken standard följer dessa specifikationer?
GB/T 4139 / ASTM A102 praxis; bekräfta den styrande standarden för din beställning med försäljning.
Vad ska jag kontrollera på ett COA?
Faktiska (ej nominella) elementvärden, partinummer, massa, utfärdandedatum - och att de matchar trummans eller påsens etiketter.
Kan jag få kompositionsdiagrammet som en fil?
Ja - maila oss med "FeV-sammansättningsdiagram" i ämnet så skickar vi diagrammet plus ett prov COA.
Skaffa det här diagrammet - plus COA-mallen
Vill du ha sammansättningsdiagrammet som en fil, tillsammans med ett prov COA som visar exakt vad vi rapporterar per parti? E-postmarket@zanewmetal.commed "FeV kompositionsdiagram" i ämnet, eller WhatsApp+86 155 1882 4805och vi skickar båda dokumenten.


Populära Taggar: ferrovanadium kemisk sammansättning diagram, Kina ferrovanadium kemisk sammansättning diagram tillverkare, leverantörer, fabrik






